Saffet Emre Tonguç ile Ayrıcalıklı Rotalar: KONYA

Vogue Türkiye / Aralık 2017

Tarihçi, yazar, profesyonel rehber Saffet Emre Tonguç, HSBC Premier sponsorluğundaki Ayrıcalıklı Rotalar programıyla NTV izleyicisi için dünyayı keşfediyor. Bu ay insanlık tarihinde bilinen ilk yerleşimin merkezi, eşsiz camiler kenti ve tabii ki engin hoşgörüsüyle tanınan Mevlana'nın yaşadığı Konya'yı geziyor.

Konya, M.Ö. 7000’li yıllardan berii yerleşimin olduğu, yüzyıllar boyunca barındırdığı uygarlıklar ile biir medeniyetler ve dinler beşiği haline gelmiiş biir kent. Hitit, Lidya, Pers gibi büyük uygarlıkların geçtiiği bu topraklar, Selçuklulara da iki asırdan fazla başkentlik yapmış. Hıristiyanlığın önemli azizelerinden Tekla'yı da, en önemli azizlerden Pavlus ve Barnabas'ı da misafir olarak ağırlamıs.

Konya'yı gezmeye korunmus dokusuyla ayrıcalıklı bir yürüyüs parkuru olan Sille Köyü'nde mükellef bir kahvaltıyla baslayın. Köydeki Aya Elena Kilisesi vaaz kürsüsü ve duvarlarındaki renkli figürleriyle görmeye deger. Ardından insanlıgın bilinen ilk yerlesim yeri Çatalhöyük'e geçebilirsiniz.


ÇATALHÖYÜK

Tarih ve arkeoloji meraklıları için büyük bir heyecan Çatalhöyük'e ayak basmak. O heyecana sahip degilseniz, gördükleriniz toprak yıgınından ibaret gelebilir gözünüze. Insanlık tarihinin dönüm noktasına tanıklık edeceginizi düsünün. Çünkü Çatalhöyük, insanlık tarihindeki ilk yerlesim, ilk ev mimarisi ve ilk kutsal yapıların oldugu yer. Mağaralardan çıkıp toplu halde yaşamaya başlayan ve tarım yapan insanların yöresi burası. Bugün UNESCO’nun dünya miras listesinde yer alan Çatalhöyük, James Mellaart tarafından 1958 yılında bulundu. Evler genelde iki oda ve duvarları birbirine bitisik düzende. Penceresi olmayan ve içine çatıdan girilmesiyle meshur bu yapılarda çatıların aynı zamanda yürüyüs yolu olarak kullanıldıgı sanılıyor. Bunun, vahsi hayvanlardan korunmak için özellikle tercih edildigi düsünülüyor. Samanla karıstırılıp güneste kurutulan tuglalarsa yapıların ana malzemesi. Çatalhöyük'te bulunan kabartmalar, ana tanrıça heykelcikleri, obsidyen denilen siyah cam benzeri volkanik kayadan yapılmıs objelerin büyük bir kısmı Ankara'daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergileniyor.


ARKEOLOJİ MÜZESİ

Neolitik Çag’dan, Asur ve Frig dönemine, Roma’dan Bizans’a onlarca medeniyetten eserlerin yer aldıgı Konya Arkeoloji Müzesi ise Türkiye’nin zengin arkeoloji müzelerinden. Geçmisi M.Ö. 6500’lere kadar giden prehistorik ve eski Tunç Çagı eserlerinin yanı sıra müzede Roma ve Bizans döneminin izleri belirgin sekilde hissediliyor. Önemli kalıntılar arasında Herakles lahdi ve Posiedon heykeli de var.


SELÇUKLU CAMİLERİ

Konya, Bizans’tan sonra Selçukluların en görkemli döneminin baskentiydi. Kentin her yanında cami, medrese ve kervansarayların yükseldigi bu dönemde Selçuklu sultanları da bu eserlerin yapımına destek veriyordu. Bugün Konya'yı camileri olmadan düsünmek mümkün degil. Hem Selçuklu hem de Osmanlı döneminde yapılan çok sayıda cami var. Mimariye meraklıysanız, Alaeddin Camii’ni mutlaka görmelisiniz. Anadolu Selçukluları döneminde yapılan Konya'nın bu en büyük ve en eski camisi, sehir merkezine yüksekten bakan Alaaddin Tepesi üzerinde. Ilginç de bir hikayesi olan bu tepede cami dısında pek çok önemli eser var. Söylentiye göre Sultan Alaaddin Keykubat, sehre hâkim olup her yeri görecek bir saray yaptırmak istemis ancak Konya düz bir ova oldugu için bir türlü istedigi gibi bir yer bulamamıs. Sultan, ferman çıkarıp herkesin çuvalla toprak getirip yıgmasını istemis. Halkın tasıdıgı topraklarla iste bu tepe olusmus. Alaeddin Camii, klasik Selçuklu mimarisinde ve kapılarında yüksek taçlar var. Kenarları kale duvarı gibi yapılmıs. Içerisinde Bizans ve klasik devirlere ait 41 tas mermer sütun ve çini islemeler var. 13. yüzyıldan kalma Iplikçi, Sahip Ata, Sadrettin Konevi camilerini de Konya’da görülecekler listenize ekleyin. Osmanlı döneminden kalan camiler arasındaysa klasik Osmanlı mimarisinin izlerini görebileceginiz Selimiye Camii dikkat çekiyor. 2. Selim'in Konya valisi olduğu yıllarda yaptırdıgı cami, Mevlana Müzesi'nin hemen yanında yükseliyor.


Vogue Türkiye / Seçilmiş İçerikler

Duta Doymak!
Haziran 2017

Duta Doymak!

Binlerce yıllık lezzet ve şifa dolu bir meyve dut. Mevsimi kısacık; ellerimizi karaduta boyamanın, b...


Vogue Türkiye Sayılar