Duta Doymak!

Vogue Türkiye / Haziran 2017

Binlerce yıllık lezzet ve şifa dolu bir meyve dut. Mevsimi kısacık; ellerimizi karaduta boyamanın, beyaz dutun tatlılığına teslim olmanın tam zamanı.

Cemre Narin

Küçükken gittiğim yuvanın bahçesinde dut ağaçları vardı, heybetli, kuvvetli, yerleri boyayan dutlarıyla da azıcık baş belası. Üzerlerinde minicik tüylü dutlar çıkmaya başlar başlamaz heyecanlanır, olgunlaşmaları için gün sayardık. Bazen yapraklarında ipek böceği arayışına girerdik. Hayalimde kozadan çıkıp kelebek oluşlarına tanık olmak vardı. Havalar ısınıp meyveler olgunlaşınca agaçların altına bu iş için ayrılmış kocaman bir çarşaf serilirdi.

Cambazlık yapmak isteyenler tırmanıp dalları sallarken, diğerleri aşağıda bekler, dutların pıtır pıtır kumaşın üzerine dökülmesini izlerdi.

Beyaz dutlar usulca toplanır, karadut ağacının altına serilen çarşaf batik yapmış gibi lekeler içinde kalırdı.


Seneler sonra Amerika’ya taşındığımda en çok özlediğim meyvelerden biri dut oldu (yeşil erikten hemen sonra). Kurusunu, pestilini, pekmezini valizime atardım ama tazesini taşımak elbette imkansızdı. Yerine ne böğürtlen geçti ne yaban mersini.

Dut, hepsinden daha sulu, daha yoğun, daha tatmin ediciydi. Şimdilerde sağlıklı olduğu için Amerika’da organik pazarlarda tek tük "İran dutu" olarak satıldığını biliyorum. Ağaçlarına da rastlayabilirsiniz, sonuçta yetiştirmesi gayet kolay bir tür. Kısa bir sürede kocaman olup "yüzyıllardır buradayım" hissini verebilen bir ağaç. Karadutun anavatanının Orta Asya, beyaz dutun ise Çin olduğu tahmin ediliyor. Binlerce yıllık bir geçmişi olan dut ağacı, ipek ticaretiyle birlikte tüm dünyaya yayılmış. 

Dolayısıyla günümüzde ağacına her yerde rastlamak mümkün. Ancak incir gibi mevsimi kısacık olduğu, zor taşındığı ve kolay bozulduğu için sadece "dut yeme kültürü" olan ülkelerde manavlarda, marketlerde bulabilirsiniz. Kısacası, çok şanslıyız.


Vogue Türkiye / Seçilmiş İçerikler

Duta Doymak!
Haziran 2017

Duta Doymak!

Binlerce yıllık lezzet ve şifa dolu bir meyve dut. Mevsimi kısacık; ellerimizi karaduta boyamanın, b...


Vogue Türkiye Sayılar