Elektrikli Araçların Yükselişi

Robb Report / TEMMUZ 2020

Geleceğin otomobilleri söz konusu olduğunda akıllara otonom sürüş gelse de, gündem çok da uzak olmayan başka bir teknolojik gelişmeye gebe: Elektrikli araçlar (yani sadece elektrikli motorlara sahip olanlar). Dünyanın dört bir yanındaki üreticiler SUV’lardan süper otomobillere dek her alanda bu teknolojiyi kullanmaya başladı bile.

Her ne kadar global pazarın küçük bir kısmını oluştursalar da, elektrikli araçların kısa sürede üst sıralara çıkacağı düşünülüyor. Bu düşünce, segmentte en parlak dönemin yaşanacağına da işaret ediyor.

Hibrit araçların (yani hem benzinli hem de elektrikli motora sahip) ilk modeli Toyota Prius, pazara sunulduğunda küçük ve ağır çalışan bir araç olarak algılansa da, hem randımanı hem de çevre bilinci yüksek olduğundan, bir hayli dikkat çekmişti. Bu örneğin ardından elektrikli araçlar, başlangıçta lüks olarak algılanmadılar ancak, günümüzde, Porsche Taycan’ın da etkisiyle bütün elektrikli spor sedanlar lüks kategorisinde yer almaya başladı. Tıpkı, markanın ikonik logosunu gururla taşıyan 2021 model Mustang Mach-E gibi.

Porsche 918, McLaren P1 ve LaFerrari gibi yüksek performanslı hibrit-elektrikli araçlar ise heyecanlı bir şekilde asfaltları ağlatmaya devam ediyor. Ferrari’nin hibrit modeli SFX90 Stradale, üç adet V-8 elektrikli motoruyla yaklaşık 1.000 beygir gücünde. Öte yandan Pininfarina Battista, Lotus Evija, Tesla Roadster, Rimac C Two ve daha nice elektrikli süper otomobillerin arasında bir meydan muharebesine tanıklık ediyoruz.

Tüm bu gelişmelerin ışığında yapılan araştırmalar gösteriyor ki, 2025 yılına kadar yapılan araç satışlarının üçte biri elektrikli araçlardan yana olacak. Bu da, emisyonsuz sürüş keyfi vaat eden otomobillere şimdiden alışmamız gerektiğine işaret ediyor.

Robb Report / Seçilmiş İçerikler


Robb Report Sayılar