Gövde Gösterisi: Bentley Mulliner Bacalar

Robb Report / Mayıs 2020

Bentley CEO’su Adrian Hallmark, sadece 12 adet üretilecek Bentley Mulliner Bacalar’a fazlasıyla güveniyor.
Bugüne dek ürettiği modellerde gösterişli tarzıyla adından söz ettiren Bentley, bu kez dünyanın en eski otomobil üreticilerinden Mulliner ile ısmarlama gövde üretimi sanatını yeniden canlandırmayı amaçlıyor. Bunun ilk adımı ise olağanüstü boyutta: Yaklaşık 2 milyon Dolar fiyat biçilen iki kapılı Bentley Mulliner Bacalar. Bentley CEO’su Adrian Hallmark, dünyanın en gelişmiş 12 silindirli motoru W-12’ye sahip olan bu yeni otomobili ve 101 yıllık köklü markanın gelecekteki hamlelerine dair öngörülerini anlattı.
bentleymotors.com
Jörn Frederic Kengelbach


Bacalar’ı neden bu yıl tanıtmak istediniz?
2020, Bentley’in ikinci yüzyılının ilk yılı. Biz de markanın bulunduğu lüks otomobiller kategorisini yeniden oluşturmayı amaçlıyoruz. Bunu da üstü açık bir modelle kutluyoruz. Tıpkı 100 yıl önce yaptığımız gibi... Bacalar, 1920’lerin Bentley Blower modeli gibi kusursuz, iki kapılı bir otomobil. Ancak dikkate değer şekilde daha konforlu.

Altyapısı neye dayanıyor?
Bacalar, şasi ve güç aktarma organlarını Continental GT’den alırken, gövdesi ve iç tasarımı tamamen kendine özgü.

Sadece kapı kolları Continental GT’den alındı. Bu da anahtarsız kullanım ayrıcalığı sağlıyor. Yanı sıra otomobilin içi, kullanılan malzemelerden detaylara dek her alanda yeni tasarım anlayışımızı yansıtıyor. Buna ilk kez kullandığımız metal bronz, yünlü kumaşlar ve 5.000 yıllık nadir Riverwood ahşabı dâhil.

Neden oldukça sınırlı bir üretim anlayışı benimsendi?
Bacalar’ı bu denli değerli kılan, modern jenerasyon Bentley’ler arasında son derece kişiye özel tasarlanan iki kapılı bir model oluşu. El işçiliğinde, az adetlerde üretilmesi ayrıcalıklığını tamamlıyor.

Size göre aracın hangi unsuru ön plana çıkıyor?
Bacalar’ın ne ifade edeceğine dair heyecanlıyım. Çünkü araç, uzun bir aradan sonra Bentley Mulliner’ın özgün gövde tasarımının geri dönüşünü simgeliyor, aynı zamanda müşterilerimize tasarım ekibimizle birlikte kendi kişisel zevklerini otomobillerine yansıtmayı vaat ediyor. Geleceğin ürünü üzerine konuşmak için şimdilik çok erken ancak Bacalar, Bentley Mulliner ile birlikte üreteceğimiz modellerin ne olacağına dair ilk örneklerden...

Bentley, 2018 yılında (bugünün rakamlarıyla) 254 milyon Dolar’dan fazla zarar etti ve az sayıda geliştirilen yeni tasarımlar pahalıya mâl olabilir. Elektrikli araç pazarındaki muhteşem yükselişle nasıl başa çıkacaksınız?

Bentley CEO’su Adrian Hallmark, Bacalar ile Mulliner'in efsanevi ısmarlama gövdesini geri getiriyor.

Değişim, etkisiyle birlikte anlamlıdır. Biz de ürün gamımızda elektrikli araçlar sunacağız. Gelişmelere hızlı bir şekilde ayak uyduran bir grubun parçası olduğumuz için şanslıyız. Bugün, Volkswagen Group gibi elektrikli mobilite alanında fabrika yatırımı yapan başka bir isim yok. Kendi devrimini yaratıyor adeta. Kuşkusuz buradan elde edilecek deneyim ve uzmanlık, amacımıza ulaşırken bize de büyük fayda sağlayacak. En önemli değişimler, elbette teknolojik gelişmelerde yaşananlar... Ancak üretim süreçlerimizde, rakiplerimizi anlamada ve satış kanallarımızda da birtakım değişiklikler yapmak zorundayız. Önümüzdeki 10 yılda, bütün ürünler ve altyapıyı dâhil ettiğinizde, 4 ila 5 milyar Dolar’lık yatırım gerçekleştireceğiz. Harcadıklarımızın anlamlı olabilmesi için de cesur kararlar almamız gerektiğini düşünüyorum.

Robb Report / Seçilmiş İçerikler


Robb Report Sayılar