Tanzanya’da Hayvanların ev sahibi, insanların misafir olduğu topraklar

Psychologies / Temmuz 2017

Gezginlere sürekli sorulan sorulardan biri en çok nereye gitmeyi sevdiği veya en çok nereden etkilendiğidir. Benim cevabım ise şimdiye kadar hiç değişmedi; Tanzanya. Uçsuz bucaksız sarı yeşil tonlarda topraklar, yol kenarlarında bolca gördüğümüz hayvanlar, yere değecek gibi bulutlar, her seferinde oradan hiç geri dönmek istememe hissi veren bir aidiyet duygusu

DOĞA HARİKASI

İnanılmaz büyüklükte ve çok iyi korunmuş vahşi yaşam alanlarıyla dolu olan Tanzanya, Hint Okyanusu kıyılarında bulunan bir Doğu Afrika ülkesi. Burada safari sistemi çok iyi işliyor. Otellerin turları dışında safari turları alabileceğiniz birçok deneyimli tur şirketi var. Zaten büyük şehirler dışında “Aman hava çok güzel, çıkıp bir hava alayım” diyebileceğiniz bir lokasyon değil. Güvenlik konusu çok ciddiye alınıyor. Belirli dinlenme alanları dışında araçlardan hiçbir şekilde inemiyorsunuz. Zaten yolda gördüğünüz kocaman hayvanlar sizde böyle bir istek oluşturmuyor, arabanın içinde olmayı tercih ediyorsunuz.


YOLCULUK DENEYİMİ

Tanzanya’ya İstanbul’dan yaklaşık yedi saatlik bir uçuştan sonra ulaşabiliyorsunuz. Gece yarısı pasaport sırası bekleyip 50 dolar vererek vizenizi kolayca alıp sizi bekleyen transfer aracına binip Afrika’nın en yüksek dağı Kilimanjaro’ya en yakın şehir olan Arusha’ya doğru yola çıkıyorsunuz. Burada illa ki birkaç saat de olsa mola vermek gerekiyor, sonra sabahın ilk ışıklarıyla yola çıkıyorsunuz. Ulusal parklar geceleri

kapalı ve kapıları sabah açılıyor. Serengeti’ye uzun yoldan Ngorongoro Krateri ve Manyara Gölü Ulusal Parkı’ndan geçip 8-9 saatte bol bol fotoğraf çekerek ulaşabilirsiniz ya da yaklaşık 40 dakikalık bir pırpır uçak yolculuğuyla Serengeti’deki Seronera Havalimanı’na kolay bir şekilde varabilirsiniz. Ancak söylemek gerekir ki uzun yoldan gitmeyi tercih ederseniz, Masai köylerine de uğrama şansınız olacak.


HAYATIN AKIŞI

Tanzanya’da köylerden, kasabalardan geçerken yolların hep kalabalık olduğunu görüyorsunuz. Farklı etnik gruplar barış içerisinde birlikte yaşıyorlar, güler yüzleri sizi hep iyi hissettiriyor. Ülkede resmi dil olan Swahili dışında İngilizceyi hemen herkes çok iyi konuşuyor. Yol boyunca birçok yağlı boya tabloların, takıların, rengarenk kumaşların ve ahşap el işi oymaların olduğu dükkanlar göreceksiniz. Fiyatlar da son derece uygun olduğu için insan ne alacağını şaşırıyor. Denk gelirse yağlıboya tabloları yapılırken de seyredebilirsiniz. Ülke ekonomisi için tarım çok önemli olmakla beraber vahşi yaşam alanları yani ulusal parklar sayesinde safari turizmi de ayrıca önemli bir gelir kaynağı denebilir.


Psychologies / Seçilmiş İçerikler


Psychologies Sayılar