Akıllı cihazlar bizi yaşlandırıyor mu?

Psychologies / Haziran 2020

Gün boyu elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarından ve bilgisayarlardan yayılan mavi ışığın cilt dostu olduğunu söyleyemeyeceğiz.
Sabah kalktığımızda ilk işimiz cep telefonumuzda biz uyurken olup bitenlere bakmak oluyor. İşyerinde ise gün boyu bilgisayar karşısında oturuyor, akşam da eve geldiğimizde televizyon veya tabletten en sevdiğimiz diziyi açıp günün yorgunluğunu atıyoruz. Tüm bunları yaptığınız süre boyunca güneşin altında oturduğunuzu hayal etseniz cildiniz için endişelenir miydiniz? Ne yazık ki elektronik cihazlardan yayılan mavi ışık (HEV), cildimizi en az güneş ışınları kadar tahrip ediyor.

Mavi ışık nedir?

Yüksek enerjili, görünür ışık anlamına gelen HEV ışığı, yani bildiğimiz adıyla mavi ışık, tıpkı UV ışınları gibi ağırlıklı olarak güneşten gelen, fakat farklı olarak akıllı telefonlar ve diğer elektronik cihazlarda da bulunan, görünür ışık spektrumunun kısa dalga boyu olan mavi/mor bant anlamına geliyor ve güneşin elektromanyetik radyasyonunun yaklaşık %35’ini oluşturuyor. Mavi ışık üzerine yapılan araştırmalar, cilt katmanlarına UV ışınlarından daha derin şekilde nüfuz edebildiğini ve onlar kadar zararlı olduğunu gösteriyor.
Cilt üzerinde bilinen en büyük etkisi ise kırışıklıklara, pürüzlü cilt dokusuna ve hiperpigmentasyona yani cilt lekelerine neden olması. Ayrıca mavi ışığın serbest radikaller üretebileceği ve kolajeni parçalayabileceği de kanıtlanmış bir gerçek, çünkü UV ışınlarından daha alt tabakalara, yani kolajen ve elastinimizin yer aldığı dermis tabakasına kadar etki edebiliyor. Bunun sonucunda sıkılık kaybı ve mimik çizgilerinde artış meydana geliyor.

Psychologies / Seçilmiş İçerikler


Psychologies Sayılar