DİJİTAL OYUNLARIN GÜCÜ

Popular Science / Haziran 2017

Oyun denilince aklınıza sadece eğlence geliyorsa sizi biraz şaşırtalım. Dijital oyunlar olağanüstü bir propaganda gücüne sahip. Ve bu da son derece yoğun bir şekilde kullanılıyor. Modern kültüre damgasını vuran bilgisayar oyunlarının sekizinci sanat olarak kabul edilmesi gerektiğini düşünenler de var. Peki ya oyunların artık son derece ciddiye alınan bir spor dalına dönüştüğünü biliyor muydunuz?

YENİ BİR ALTKÜLTÜR DOĞDU: “Gamer”ve “nerd” diye tabir edilen insanlarla, dünyası genelde bilgisayarlar ve oyunların içinde gizli olan zeki ama kimine göre asosyal insanların yarattığı, adına ‘gaming’ denilen oyun kültürü. Her altkültürde olduğu gibi, bu insanlar da kendi estetik, etik, mesleki, kültürel ya da siyasi duruşlarını yine kendilerine özgü değer ve normları kullanarak; günlük konuşma dili, giyim, saç tarzı, müzik, sinema yada boş zamanları değerlendirme biçimleriyle şekillendiriyor.

Bilimsel çalışmalarda altkültür kavramı,insanların belirli bir sosyal sınıfın yaşam koşullarını temsil etmesine ve orada kendilerini ifade ediş tarzlarına odaklanılarak ele alınsada teknolojinin son derece yoğun kullanıldığı bu altkültürde belirli sosyal sınıflar ya da gelir düzeyi gibi kısıtlayıcı parametreler yok. Sınırların dışına taşan, tüm dünyaya hızla yayılmakta olan bu hareket son yıllarda ana-akımada şekil vermeye başladı.


Popular Science / Seçilmiş İçerikler

Doğal mucize
Ağustos 2017

Doğal mucize

Doğal bir malzeme olan Zeolit büyük tesisler gerektiren kimyasal süreçlerin kolayca gerçekleştiri...

Savunmasızlar
Temmuz 2017

Savunmasızlar

Doğanın gücüne karşı mücadele veren yalnızca insan değil. İklimsel değişim ve zorlu hava şartları yü...


Popular Science Sayılar