Evren Nereye Koşuyor?

Popular Science / Nisan 2017

Evrenin kozmik dokusu ivmelenerek muazzam bir hızla genleşiyor. Birkça milyar yıl sonra galaksiler birbirinden öyle uzaklaşacak ki birbirlerinden yalıtılmış halde, mutlak yalnızlıkları içinde süzülecekler. Peki bu acele niye? Neden sadece genişlemekle yetinmeyip bir de hızlanıyor? Evren kendi nihai kaderine mi koşuyor?

Uzay-zamana hayat veren kişi, kuramsal fiziğin ustası Albert Einstein’dı. Denklemlerine bakarken evrenin sabit olamayacağını görüp madde ve enerji yoğunluğunun zaman içinde değişeceği gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kaldı. Çünkü kütleçekimine karşı koyabilecek bir dış güç bulunmuyordu. Yani uzayın dokusu kaçınılmaz olarak ya genişlemek ya da büzülmek zorundaydı.

Aslında o sırada kurduğu denklemlerle evrenin sonsuz ve sabit olduğunu göstermeye çalıştı ve bu nedenle elde ettiği sonuç karşısında büyük bir şok yaşadı. Einstein’ın genişleyen evren fikrine tahammülü yoktu. Bunu, 1927’de Brüksel’de gerçekleştirilen Solvay Konferansı’nda da dile getirmiş, genişlemeyi savunan fizikçi Georges Lemaitre’ye şiddetle karşı çıkmıştı.


Popular Science / Seçilmiş İçerikler

Doğal mucize
Ağustos 2017

Doğal mucize

Doğal bir malzeme olan Zeolit büyük tesisler gerektiren kimyasal süreçlerin kolayca gerçekleştiri...

Savunmasızlar
Temmuz 2017

Savunmasızlar

Doğanın gücüne karşı mücadele veren yalnızca insan değil. İklimsel değişim ve zorlu hava şartları yü...


Popular Science Sayılar