HERKESİN BİLMESİ GEREKEN 10 KAVRAM

Popular Science / Mart 2017

Üçüncü kültür akımının öncülerinden Edge.org’un, seçkin bilim insanlarından oluşan üyeleri, hepimizin öğrenmesi gereken bilimsel terim ve kavramları tanıtıyor.

DOĞAL SEÇİLİM, yaşayan her canlıyı atalarından seçilen genlerle donattı ki çevresel koşullarına uyum sağlayıp ayakta kalabilsinler. Mevcut ortamlarının atalarınınkine benzemesine bağlı olarak, modern hayvanlar da hayatta kalabilmeleri adına aynı güçlü genleri taşıyıp, bunları sonraki nesillere aktarıyor. Bir hayvanın geliştirdiği adaptasyonlar, yapısal ayrıntıları, becerileri ve içsel biyokimyası gibi özellikleri birer anahtar gibi davranıp, atalarının yaşadığı çevresel koşulların kilidine zarif bir biçimde uyum sağlar. 

Anahtarı bilirsek, açtığı kilidin yapısını da çözebiliriz. Herhangi bir hayvan türünü ele alıp inceleseniz, atalarının uyum sağlayıp hayatta kaldığı çevresel koşulları da tanımlayabilir hale gelirsiniz. Kendisine bilinmeyen bir hayvan türü sunulan donanımlı bir zoolog, bu anahtarın açacağı kilitlerin bazılarını ilk bakışta tanımlayabilir. Bunların çoğu zaten açıkça ortada. Perdeli ayaklar, suda yaşayan canlılara ait bir özellik. Kamuflaj becerisi, atalarının avcılara karşı geliştirdiği özellikleri gösterip, kelimenin tam anlamıyla o çevresel koşulların bir yansımasını sırtlarında taşımalarına sebep olur. 


Popular Science / Seçilmiş İçerikler

Doğal mucize
Ağustos 2017

Doğal mucize

Doğal bir malzeme olan Zeolit büyük tesisler gerektiren kimyasal süreçlerin kolayca gerçekleştiri...

Savunmasızlar
Temmuz 2017

Savunmasızlar

Doğanın gücüne karşı mücadele veren yalnızca insan değil. İklimsel değişim ve zorlu hava şartları yü...


Popular Science Sayılar