EVRENDEKI KAYIP MADDENIN SIRRI KOZMIK PATLAMALARDA

Popular Science / Ağustos 2020

Evrende var olduğu öne sürülen fakat şu ana kadar tespit edilemeyen “kayıp madde”, neredeyse 30 yıldır astronomların aklını kurcalıyor. Bilim insanları bu soruyu şimdi de esrarengiz FRB (hızlı radyo darbesi) ile çözmeye çalışıyor.
Uluslararası Radyo Astronomisi Araştırmaları (ICRAR) kurumunun Avustralya’da yer alan Curtin Üniversitesi şubesinden Prof. Jean-Pierre Macquart, “Büyük Patlama’ya ait ölçümler sayesinde, evrenin başlangıcında ne kadar madde oluştuğunu biliyoruz... Ancak günümüzde evrene baktığımızda bu miktarın yarısı bile olması gereken yerde değil. Bu son doderece
anlaşılmaz bir durum; galaksilerarası boşluk hiç kalabalık değil. Fakat kesin olan bir şey var: Kayıp maddeyi geleneksel yöntemlerle ve teleskoplarla ortaya çıkarmak zor" diyor. Öte yandan araştırmacılar, kayıp maddeyi FRB (hızlı radyo darbesi/
patlaması) adı verilen bir olguyla doğrudan tespit etmeyi başardılar. FRB, gökyüzünde rastgele noktalardan geldiği düşünülen ve yalnızca birkaç milisaniye süren ani patlamalar olarak biliniyor. Bilim insanları henüz buna neyin sebep olduğunu tam olarak bilmeseler de, inanılmaz boyutta -Güneş’in 80 yılda yayabileceğine denk- bir enerji ile oluştuğunu düşünüyorlar.
Astronomlar ne zaman ve nerede oluşacağını bilmedikleri için bugüne kadar FRB patlamalarını tam olarak tespit edemiyorlardı.

Popular Science / Seçilmiş İçerikler

Doğal mucize
Ağustos 2017

Doğal mucize

Doğal bir malzeme olan Zeolit büyük tesisler gerektiren kimyasal süreçlerin kolayca gerçekleştiri...

Savunmasızlar
Temmuz 2017

Savunmasızlar

Doğanın gücüne karşı mücadele veren yalnızca insan değil. İklimsel değişim ve zorlu hava şartları yü...


Popular Science Sayılar