Toprağa Geri Dönüş

Popular Science / Haziran 2020

İklim değişikliğine olan olumsuz katkılarını azaltmak isteyen çiftçiler, yaydıklarından daha fazla karbon toplamak için geleneksel tekniklere geri dönüyorlar.
Loblolly çamlarının viridya yeşili dalları, rüzgarla hafifçe dalgalanan yumuşak otlardan oluşan bir halının 18 metre üzerinde hafifçe sallanıyor. Ağaçların arasında 8-9 metre var. Alt dalları budanmış olduğundan iğneli yapraklarının arasından sızan Güneş ışıklarıyla aydınlatılmış bir katedral gibi görünüyorlar. Bu orman insanda garip, sakin bir ilkel dünya hissi uyandırıyor. Bir anda bir gürültü ortalığı kaplıyor ve uzaktan yaklaşmakta olan siyah bir şekil görüyoruz. Gelen bir kamyonet. Sessizliği bozarak geliyor ve içinden beysbol şapkalı, orta yaşlı bir adam iniyor. Elini uzatıyor ve “Buron Lanier” diyor. “Kusura bakmayın, geç kaldım. Bir buzağı ile ilgileniyordum da…”
Bu sırada Lanier’in arkasından gelen Kırmızı Angus sürüsü de yaklaşıyor. 160 hektarlık Piney Woods çiftliğinin 40 hektarını kaplayan bu orman, sığırların otlatma alanı. Eski bir çiftçilik tekniği olan “silvopasture” yani orman ve faunanın entegrasyonu, burada tekrar hayata geçirilmiş gibi görünüyor.
Ataları günümüzde ağaçların yükseldiği bölgede tütün yetiştirmiş, üçüncü nesil bir çiftçi olan Lanier, son 30 yılda uğraşarak hayata geçirdiği bu alışılmadık yöntemden çok memnun. Ağaçlar periyodik kereste satışı ile ek gelir getiriyor, sürüsü ise 32 derece sıcağın altında otlamak zorunda kalmadığı için 20 gün daha hızlı gelişiyor.

Popular Science / Seçilmiş İçerikler

Doğal mucize
Ağustos 2017

Doğal mucize

Doğal bir malzeme olan Zeolit büyük tesisler gerektiren kimyasal süreçlerin kolayca gerçekleştiri...

Savunmasızlar
Temmuz 2017

Savunmasızlar

Doğanın gücüne karşı mücadele veren yalnızca insan değil. İklimsel değişim ve zorlu hava şartları yü...


Popular Science Sayılar