Sosyal medya uzmanı aranıyor!..

Para / Aralık 17, 2017

“Sosyal medya uzmanı” olarak verilen iş ilanı sayısı her geçen gün artıyor. Şirketler, sosyal medya yönetimlerini uzman ellere teslim etmek istiyor. Bu alanda kariyer yapmak isteyenler soluğu eğitim programlarında alıyor…

İNTERNETİN hayatımızda kapladığı alana paralel yeni meslek dalları ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de sosyal medya uzmanlığı. Peki, nedir bu sosyal medya uzmanlığı? Neden şirketler bu alana ilgi gösteriyor? Bu soruların cevaplarına geçmeden önce sosyal medya uzmanlığının Instagram veya Facebook gibi mecralarda fotoğraf ya da bilgi paylaşmaktan ibaret olmadığını belirtelim. Görev tanımı içinde ‘sosyal medya’ kavramının geçmesi, her an herkesin bu işi yapabileceği algısını yaratıyor. Çoğu kişinin sosyal medyayı yakından takip etmesi bu algının oluşmasındaki en büyük sebep. Ancak günümüz iş dünyası sosyal medyayı takip etmek ya da sosyal medyada birkaç şeyi post etmekten çok daha fazlasını talep ediyor. Bu nedenle firmalar da bu işi uzman ellere teslim etmek istiyor. Bunu son dönemde yayınlanan iş ilanlarından da anlamak mümkün. Sosyal medya uzmanı arayan firma sayısı her geçen gün artıyor.


YENİ BİR KARİYER

Örneğin, Eleman.net’te 2016 ve 2017 yılında yayınlanan sosyal medya uzmanı ilanlarına bakıldığında ilan sayısında yaklaşık yüzde 40’lık bir artış olduğu görülüyor. Eleman.net Genel Müdürü Özlem Demirci Duyarlar, sosyal medya kullanımının etkisinin artmasıyla bu alandaki eleman ihtiyacının da arttığına işaret ediyor. Artan talep çoğu kişiye yeni bir kariyerin de kapılarını aralıyor. Bu kapıdan geçmek isteyenler de soluğu sosyal medya uzmanlığı eğitimlerinde alıyor. Bu talebin sebebini şöyle değerlendiriyor Duyarlar:

“Sosyal medya kullanımının ve etkilerinin artması ile birlikte sosyal medya uzmanlığı son zamanlarda oldukça talep gören ve yaygınlaşan bir meslek olmaya başladı. Özellikle kendi alanlarında iş sahibi olamayan yeni mezun veya deneyimsiz iş arayanlar, çeşitli sertifikasyon ve eğitimler sonucunda hızlı bir şekilde bu alanda işe başlayabiliyor. Hem çalışma koşulları, hem yapılan işin nispeten daha keyifli ve rahat olması hem de oluşan eleman ihtiyacından dolayı son dönemde çok tercih edilen bir çalışma alanı.”


Para / Seçilmiş İçerikler


Para Sayılar