Ne kadar zenginsiniz?

Para / Haziran 11, 2017

Zenginlik güzel şey ama şaşırtıcı bir şekilde zengin olmak her zaman mutlu olmak anlamına gelmiyor. Buna züğürt tesellisi de diyebilirsiniz. Ama çoğunluk muhtemelen Nasrettin Hoca gibi, “Ver biraz da biz ölelim!” diyecektir.

Zengin olmak, geleceğini garanti altına almak, herkesin en doğal hedefi. Fakat zenginliğin ölçüsü ne? Çinli filozof Lao Tzu, “Her şeye yeteri kadar sahip olduğunu düşünen kişi zengindir” der. Amerikalı işadamı ve yatırımcı Stephen Swid, “Zenginlerin parası olur, varlıklıların zamanı” şeklinde bir tanımlama yaparken Amerikalı mucit, bilim adamı, siyasetçi,diplomat, yazar, yayımcı ve filozof Benjamin Franklin, “Madem ki zenginlik sizin, neden onu öbür dünyaya götüremiyorsunuz?”sözleriyle alaycı bir tavır içinde olur. Yıllık altı haneli gelirlere sahip olabilirsiniz. En az bir ev ve otomobiliniz vardır. Bankadaki hesabınız ya da menkul kıymetleriniz bir milyon doları aşabilir.Kendinize rahat bir hayat kurmuşsunuzdur. Ama küresel standartlara göre zengin misiniz? Hayır…

Merkezi İsviçre’nin Zürih ve Basel kentlerinde olan finansal hizmetler şirketi UBS, yaptığı bir piyasa araştırmasında, bu kriterlere uyan insanların yüzde 70’inin kendisini zengin hissetmediğini açıkladı. Araştırmada söz konusu insanların, geleceklerini güvence altında görmek için en az 5 milyon dolara sahip olmaları gerektiği ortaya çıktı. En küçük bir finansal hatada yaşam biçimlerinin ciddi bir şekilde bozulacağını düşünenlerin oranı da hayli yüksek.


Para / Seçilmiş İçerikler


Para Sayılar