Yoga Çeşitleri

Outdoor Fitness Türkiye / Temmuz - Ağustos 2017

Yogaya başlamayı planlayanlar ama hangi yoga dersini seçeceğine karar veremeyenler için stüdyolarda ve spor merkezlerinde en sık rastlanan yoga çeşitleri…

Hatha

Hatha yoga, terim anlamıyla aslında bir yoga çeşidi değil. Hatha yoga, yoga pozlarının (asana) nefes uyumu ile pratik edilmesine verilen genel isim. Yani bugün fiziksel hareketlerle uygulanan (ashtanga, yin, vinyasa,bikram, vs) tüm yoga çeşitleri aslında hatha yoga  şemsiyesi altına giriyor. Ancak günümüzde spor salonlarında ve stüdyolarda hatha yoga olarak belirtilen tüm sınıflar, başlangıç seviyesi yoga dersini tanımlamak için kullanılıyor. Derste, temel yoga pozları yavaş bir tempoda, her bir pozda bir kaç nefes beklenerek ve nefesinize odaklanarak uygulanıyor. Yogayı ilk defa denemeyi düşünüyorsanız veya fiziksel olarak hafif bir yoga sınıfını tercih ediyorsanız hatha yoga en iyi seçim.


Vinyasa flow / Power yoga

Aktif ve atletik bir stili olan Vinyasa aslında geleneksel ashtanga’dan esinlenerek 1980’lerde geliştirilmiş bir yoga çeşidi. Poz yelpazesine ashtanga’daki gibi kısıt getirmeyen, bir hareketten diğerine belirli bir ritmik akış içinde geçen, çoğunlukla bu ritme müziğin eşlik ettiği dinamik bir pratik. Pozlardaki duruş oldukça kısa ve diğer harekete geçiş hızlı. Nefesinizi bu dinamizm içinde hareketlerle uyumlu tutmanız önemli. Her bir ders farklı koreografi içeriyor. Rutinden hoşlanmıyorsanız ve yoga pozları ile ilgili ilk deneyiminiz değilse vinyasa, flow veya bazen power yoga olarak da isimlendirilen bu çeşit yoga tam size göre. Biraz terlemeye ve kalp ritminizi artırmaya hazır olun.


Outdoor Fitness Türkiye / Seçilmiş İçerikler


Outdoor Fitness Türkiye Sayılar