AKILLI OTOMOBİLLER

OtoHaber / Şubat 2017

FUAR · CES Tüketici Elektroniği Fuarı 2017

BMW’nin sergilediği i-Inside Future Concept, yakın gelecekte otomobillerin sahip olacağı iç mekanlar hakkında bilgi veriyor. Bu konsept, yolcularına ev konforu sunmayı hedefliyor ve özellikle otonom sürüş esnasında sürücünün dinlenmesi için kütüphane, yemek masası gibi özellikler sunuyor. Güncel BMW 7 Serisi’ndeki gibi el hareketleriyle çalışan AirTouch isimli dokunmatik ekran bu konseptte de var. Ayrıca HoloActive Touch isimli teknolojide araç içerisinde sanal bir dokunmatik ekran yer alıyor. Sürücü kullanmak istediği donanımı ekranda seçtiğinde sanal ekranlar oluşuyor. Bu sanal ekranda sürücü el hareketiyle navigasyon ya da müzik sistemini yönetebiliyor

SCHAEFFLER

Bio-Hybrid pilot projesiyle Schaeffler, yakın gelecekte kullanılacak ağ bağlantılı trafik için veri üreten akıllı sistemler sunuyor. Entegre sensör özelliğine sahip rulmanlar ve akıllı viraj denge çubuğu sürüş sırasında lastiklerde veya süspansiyon sisteminde oluşan titreşimleri ölçerek yol (zemin) bilgilerini araçla ve ağ ile paylaşacak.

HYUNDAI

Hyundai, Ioniq modelinde test ettiği Internet of Thing  (loT) isimli iletişim ağı farklı yeteneklere sahip. Bu konseptte tam otonom sürüş özelliği, akıllı trafik sistemi, akıllı uzaktan servis özelliği ve mobilite merkezi birimleri görev yapıyor.

HONDA

Honda’nın NeuV isimli konsepti sürücünün hislerini algılayabilen “emotion engine” adlı yapay zekaya sahip. Bu elektrikli konsept sürücüsünün kalp atış hızı arttığı zaman veya biraz sinirli olduğunda yüz ifadesinden durumunu algılayıp ona mola vermesini ya da farklı müzikler dinlemesi tavsiye ediyor.

TOYOTA

Toyota’nın “kinetik sıcaklık” felsefesiyle Amerika’da bulunan tasarım ofisinde geliştirilen Concept-i’da yapay zeka sistemi olan Yui görev yapıyor. Sistem, sürücünün dikkatini ve yolu sürekli takip ediyor ve olabilecek bir tehlike anında sürücüyü uyarıyor ve ona yardımcı oluyor.


OtoHaber / Seçilmiş İçerikler


OtoHaber Sayılar