Prana, özün özüdür

Nefes / 2019

Eğer bir rekortmen değilsek nefes almadan bir iki dakikadan fazla dayanamayız. Peki, sadece nefes alıyor olmak yaşadığımız anlamına gelir mi, yoksa nefesin içindeki özü yani prana’yı tüm hücrelerimize dağıtınca mı uyanmış ve gerçekten yaşıyor oluruz?
YAPRAK ÇETİNKAYA

Yogi Adnan Çabuk, kendini yogaya ve yoga aracılığı ile bütüne katkı sağlamaya adamış bir isim. Onu her zaman her yerde görmüyoruz, sosyal medyada ya da televizyon kanallarında karşımıza çok fazla çıkmıyor. Bunun nedeni işini yan yollara girmeden, temiz ve keyifle yapmak istemesi sanırım. Kurduğu vakıf sayesinde ücretsiz eğitimler veriyor. Daha uzun soluklu eğitimlerinde kişi sayısını sınırlı tutarak bilgiyi gerçekten alıp kullanmaya hazır olanlara ulaştırmakla yetiniyor. Dünyanın her yerinde başlayan uyanışın bir örümcek ağı gibi birleşip daha etkili olacağına dair çok umutlu ve üzerine düşeni yapma konusunda da iddialı... Yıllarını yogaya, tasavvufa ve onu besleyecek her türlü bilgiyi öğrenmeye adayan Yoga Vakfı Başkanı Adnan Çabuk ile nefesi ve nefesin içindeki nefesi konuştuk.

Siz nefesi nasıl tanımlarsınız?
Doğarken nefesle bu dünyaya bağlanırız. Giderken de son nefes çıkar bedenden. Yani nefes hayatın asıl özüdür. Can dediğimiz şey nefesin içinde olan hayat enerjisidir. Nefesin sadece oksijen almak için alındığı sanılıyor. Evet, oksijen beden için gereklidir ama yogilerin nefes yani prana dedikleri alınan nefesteki hayat enerjisidir. Asıl mesele odur.

Hepimiz yedi bedenden oluşuyoruz. Görünmeyen süptil bedenleri tek bedende toplayarak şu şekilde üçe ayırıyoruz; fiziksel beden, zihinsel beden ve enerji bedeni. Nefes enerji bedenini besler. Çakralar enerji bedenindedir. Dolasıyla bütün nefes çalışmaları direkt enerji kanallarına yani nadi’lere ve oralardan çakralara geçer. Nefes çakraları temizler, dengeler ve güçlendirir.

Enerji bedenini biraz açıklayabilir misiniz?
Benim kolumu düşünelim. Bu kol formunda bir de enerji beden var. Kirlian fotoğrafçılığı ile bu beden görüntülenebiliyor. Tüm organların, uzuvların üzerini aynı formatta kaplayan enerji bedenimiz var. Bu enerji bedeninin taştığı alana da aura deniliyor. Herkesin aurası var. Kişinin hayat enerjisi ne kadar güçlüyse aurası o kadar geniştir. Gerçek üstatlarda bu çok fark edilir. Üstat bir yere girdiği zaman -hiç konuşmadan sadece girer- onun enerji bedeni herkese değer. Orada oturanlar kendi auralarından o pranayı alır ve onun dengesine, onun sükunetine girmeye başlarlar farkında olmadan. Bir sükunet olur, herkes öylece kalır. Bütün mesele işte o prana’dır, nefes değildir. Prana sadece nefesten değil, topraktan, sudan, ateşten, eterden (kozmik bölge) alınır. Yemek yerken prana alırız, güneşlenirken prana alırız, toprakta çıplak ayakla dolaşırken prana alırız. Ama en fazla pranayı nefesle alırız. O nedenle de nefes çok önemlidir.

Biz nefes alıp verirken yaşam enerjisi aldığımızın farkında değiliz...
Evet, solunum otomatiktir, siz bir şey yapmasanız da o girip çıkar çünkü biyolojik olarak biz böyle yaratılmışız. Oksijen girecek, gıdaları yıkacak, bize enerji olarak beslenmemizi, hareket etmemizi sağlayacak. Ama nefesin içindeki prana bizim için değerli. Bu tasavvufta da geçerlidir ama detaylı girilmez. Zikirlerde prana aktif olabilir. Prana çok önemli ve toplumun çoğunluğu bilmediği için anlaşılması çok değerli. Piyasada nefes terapileri yapılıyor, kurslar veriliyor. Bazılarını gidip dinledim, çoğu satış odaklı... Oysa konu o kadar basit ki... Önemli olan rutin olarak pratik yapmak. Sistem basit ama yapmıyorsun, yapabilmek için devamlı kursa gidiyorsun. Oysa bu şekilde hiçbir şey yapamazsın. Pratik yapmazsan kursa gitsen de oturmaz. Ben her gün nefes çalışırım. Derslerim de başından sonuna kadar nefestir. Talebe farkında bile olmaz ama öyledir.

Nefesle enerji bedenin ilişkisine dönersek; nasıl bir alışveriş var aralarında?
Aura ve enerji bedeni, hem içeride hem dışarıda bütün fiziksel bedeni kapsar. Fiziksel bedende 72 bin adet sinir sistemi var. Enerji beden de fiziksel bedenin bir kopyası olduğu için 72 bin adet nadi var. Yani sinir sisteminin enerjisel formu...

Bu nadi’lerin daha büyükleri, ana hatları var. En büyük nadi omurgamızın içinden geçer. Şeffaftır, gözle görülmez. Bütün bilgiler oradan geçer, prana da oradan geçer. Nadi’lerden de bütün organlara geçer. Bedenin sol enerji kanalı ida, sağ enerji kanalı pingala’dır. İda feminendir, ayı temsil eder. Pingala erildir, güneşi temsil eder. Hatha yoga denildiği zaman Ha güneş, tha aydır. Fiziksel boyutta bu iki enerjiyi aktive eden denge yogasıdır.

Nefes / Seçilmiş İçerikler