Mükemmel canlanma nefesi verdiğinde başlıyor

Nefes / 2019

Hayatta her şey var; hem de sonsuz seçeneklerle... Oysa biz düşüncelerimizde yani bir kibrit kutusunun içinde yaşıyoruz. Doğru nefes almaya ve daha da önemlisi vermeye başladığımızda ise uçsuz bucaksız alanlara açılıyor, var olanı almaya değil, kendi içimizde zaten var olanı sunmaya başlıyoruz.
YAPRAK ÇETİNKAYA

Dünyayı gezmiş, iyi işler yapmış, iyi paralar kazanmış bir kadın... Hayatı içine tam olarak aldığını sanırken nefes farkındalığı yaşıyor ve aslında bütünüyle yaşamaya işte o andan sonra başlıyor. İstediği her şeye sahip olduğunu sandığı hayatın ne kadar sınırlı olduğunu ve gerçekten yaşamanın bambaşka bir şey olduğunu fark ediyor. Terapötik Nefes Eğitmeni Mehtap Utuş’un bu uyanış hikayesinin başlangıcı bir hastalık ile olmuş. Şimdi kendisi öğrencilerine ve danışanlarına hastalanmadan da, zorlanmadan da sadece rahatça nefes alıp doyasıya vererek güzel yaşayabileceklerini anlatıyor aşkla... Çünkü deneyimlemiş, iyileşmiş, iyi hissetmiş ve yaptığı işin tutkunu olmuş.

KİMDİR?
17 yıl moda tasarımcısı olarak çalıştı. 2012 yılında, 40 yaşındayken rahim kanseri teşhisi ve ameliyatı ile güçlü bir dönüşüm yaşadı. Çalışmalarını yoğunlaştırıp “Terapötik Nefes Koçluğu” eğitim programını oluşturdu, yazdı ve ICF ACSTH Akreditasyon onayı aldı. Terapotik Nefes Uluslararası Koçluğu’nu kurdu ve sertifika programları veriyor.

Birçok nefes tekniği adı duyuyoruz son zamanlarda.. Terapötik nefesin farkı, özelliği nedir? Terapötik ne demek?
Terapötik, kişinin oluş halinin, o anki durumunun tamamının, fiziksel, ruhsal, mental yani bütünsel durumunun göz önünde bulundurulmasıdır. Terapötik aynı zamanda güvenli dokunmadır. Kişinin bütünsel durumunu göz önüne alınarak, solunum fizyolojisine güvenli bir şekilde temas etmek kişiye olağanüstü bir güven alanı oluşturmak demektir. Kişi bu güvenli alanda olduğunu bildiğinde, hissettiğinde kendini, yaşama ve deneyimlerine daha rahat açar. Kendini daha rahat ifade eder, kendinin farkına varır. Terapötik Nefes asla bu durumdan taviz vermez.

Terapötik Nefes’in en büyük farkları Türkiye’nin ilk Uluslararası ICF Koçluk Federasyon akreditasyon sertifikasına sahip nefes koçluk eğitimi olmasıdır. Türkiye’de ve dünyada uygulanabilir “Nefes ve Yaşam Koçluğu” sertifikalarına sahiptir ki yakın tarihte çocuk ve ergenler içinde aynı akreditasyonlarını sağladık. Kalite standartlarımızda öğrencilerimize bireysel staj ve eğitimlere tekrar katılma imkanı sağlıyoruz. Öğrencilerimiz sürekli eğitimin içerisinde oluyorlar bu da güvenlerini daha da yükseğe taşıyor.

İkinci büyük fark ise sürdürülebilir yaşam felsefesine sahip olup bunu eğitimlerinde ders olarak okutur ve “kişinin oluş haline saygı” gösterip uyumlayan kişilerin yeniden pozitif bir gelecek ile güvenli akan yaşam alanı oluşturmalarını sağlamaya destek verir.

Nefes farkındalığı sizin hayatınıza nasıl girdi?
2012 yılında yoğun bir depresyon, fiziksel, ruhsal, mental bir çöküş ile gelen rahim kanseri teşhisi ile büyük bir ameliyat ve tedavi süreci geçirdim. Akabinde birkaç nefes programına katıldım, eğitimler ve uluslararası koçluk formasyonları aldım, öğrendiklerimi uyguladım. Dört yıl önce Londra’da bir liderlik eğitimine giderken eski, çok eski bir kitap okuyordum. Birden “uyanma” gerçekleşti. Gerçekte nasıl solunum yapmamız gerektiği yazıyordu ve o andan itibaren Terapötik Nefes Programı doğdu. Öyle kalıcı oldu ki buna ben bile ilk zamanlar şaşırdım. Her yönden tamamen iyileştim.

“Yaşamda her şey var; para, elma, ev; her şey var. Fakat içerideki bir duyguyu dışarıya çıkaramayınca var olanlar da yokmuş gibi geliyor insana. Oysa içerideki o duygu içeride durdukça onlara ulaşmayı engelliyor.”

Nefes boşaltma, nefes verme üzerine bir eğitim programı yazmışsınız. Nefes almak önemli. Peki, vermenin önemi nedir? Aldığımız kadarını veremiyor muyuz?
Terapötik Nefes çalışmaları, soluğu dışarıya rahatça boşaltma işlemidir. “Nefes hayatın sebebi olan havanın dışarıya çıkartılmasıdır. Bu sayede canlı rahatlar ve huzur bulur” diye Hicri 627 yılında demiş üstadım. Dolayısıyla insan bedenini sürekli bir depo gibi kullanıyor, farkına varmadan elbette. Hayata gelir gelmez yaşamının içerisinde birçok duygu yaşıyor, bazılarını travmatik hale getiriyor, bazılarını söyleyemiyor, kazanamıyor, başaramıyor, istenmiyor vb. Öyle çok olay yaşıyor ki insan, tüm bunları dışarıya çıkarmanın yöntemlerini de bilmiyorsa benim gibi birçok hastalıkla veya duygusal stresle kalakalıyor. Zaten yoğun bir metropol hayatı oluştu ki bu durum insanları daha da sıkıştırıp duygularını dışarıya çıkaramamalarına neden oluyor. Kısa bir örnek vereyim; kelimeler dışarıya soluğunuzla çıkar, soluk alarak konuşamazsınız. Bizler Terapötik Nefes’te soluğun içeri çekilmesiyle bedenin oksijen ihtiyacını karşılayıp, soluğunu dışarıya salıvermesi ile birlikte ciğerlerde tuttuğu birikmiş ve insan için zararlı toksinleri dışarıya atıyoruz. Bunun içine birçok duygu da dahil oluyor tabii. İşte mükemmel canlanma nefesi verdiğinde başlıyor. Aldığımızı maalesef ki dışarıya rahatça vermekte zorlanırız bizler. Bu duruma da küçük bir örnek verelim. Yaşamda her şey var; para, elma, ev her şey var. Fakat içerideki bir duyguyu dışarıya çıkaramayınca var olanlar da yokmuş gibi geliyor insana. Oysa içerideki o duygu içeride durdukça onlara ulaşmayı engelliyor. Vermek her şeyden önemli, verince çok daha fazla oksijen gelir bedene.

Nefes / Seçilmiş İçerikler