ÖNCÜ KADIN OLMAK

National Geographic Türkiye / Haziran 2020

BOLİVYA , YENİ ZELANDA VE AFGANİSTAN'DAKİ KADINLAR POLİTİK G܍ÇTE DEV KAZANIMLAR ELDE ETTİ. ANCAK ETKİ ALANLARI GİDEREK ARTARKEN BİRÇOĞU HALA KÜLTÜREL DİRENǍ VE HATTA ŞİDDETLE KARŞI KARŞIYA.
Tarih 6 Kasım 2019’du; ekim ayında yapılan tartışmalı seçimlerden ve sosyalist Başkan Evo Morales’in devrilmesine neden olan protestolardan sonra ateşe verilen belediye binası yanıyordu. Morales’in Sosyalizm Hareketi Partisi’nin (MAS) üyesi olan belediye başkanı María Patricia Arce Guzmán (48) dumandan kaçıp dışarıdaki düşman kalabalığı atlatmayı denedi.

Sorunlu dizi yüzünden aksayan adımlarla, Haziran 2015’ten itibaren belediye başkanlığı yaptığı Orta Bolivya kenti Cochbamba’da, Vinto sokaklarında koşarak ilerledi. Ayakkabıları çıktı ayaklarından o koşturmacada. Ama o durmadı. (“Beni yakalayıp, katil olduğumu haykırmaya başladılar,” diye anlatacaktı Arce, daha sonra o anları.) Ve saatler sürecek işkence başladı.

İsyancılar üzerine benzin döktü. Tekmelenen, sopalarla dövülen ve taşlanan belediye başkanı, 20 yaşındaki Limberth Guzmán Vásquez adlı genç adamın, devrik başkanın solcu taraftarlarıyla sağcı rakipleri arasında yaşanan çatışmalarda öldüğü alana çıplak ayak sürüklendi. Morales karşıtı protestocular, Arce’yi genç adamın yaşamını yitirmesine yol açan şiddet olaylarına karışan solculara finans ve destek sağlamakla suçluyordu.

National Geographic Türkiye / Seçilmiş İçerikler

SU KRİZİ
Temmuz 2020

SU KRİZİ

Dünyanın en büyük nehirlerinden biri olan İndus, bahar ve yaz aylarında eriyen buzdan gelen istikrar...

METROPOL
Ağustos 2017

METROPOL

Toplam nüfusun yarısından çoğunun kentsel alanlarda yoğunlaştığı bir dünyada megakentler, 21. yüz...

BUZDAKİ KRİZ
Temmuz 2017

BUZDAKİ KRİZ

İki makaleden oluşan Antarktika dosyasında, önce kıtanın buzla örtülü yüzeyinde çalışan bilim insanl...

DEHA
Mayıs 2017

DEHA

Bazı beyinler o kadar özel ki dünyayı değiştirebiliyor. Bu sıradışı insanların geri kalan herkese fa...


National Geographic Türkiye Sayılar