LİSTEBAŞI: TÜRKİYE’NİN KAMP ALANLARI

National Geographic Traveler / Bahar 2020

Çanakkale’den Artvin’e, Muğla’dan Bitlis’e Anadolu’nun dört bir yanından, hem yeni başlayanlar hem de deneyimli kampçılar için 21 öneri.
Son yıllarda kampçılığın yükselişi dikkatinizi çekmiş, Instagram’ınız harika manzaralara bakan renkli çadırlarla süslenmiş olabilir. Sahip olduğu 44 milli park ve sayısız tabiat parkı, koruma alanı, sulakalan ve yaban hayatı geliştirme sahasına ek olarak gizli saklı koyları, eşsiz güzellikteki ormanları ve etkileyici dağlarıyla Türkiye de tam bir kamp cenneti. Bunların her birinde bir çadır kurup kamp yapmayı bir ömre sığdırmak zor –dolayısıyla “en iyi”lerden oluşan bir liste kuşkusuz ki göreceli kalacaktır. Yine de bu durum, en göz önündeki yerleri eleyerek daha az bilinen, az gidilen, adı daha az telaffuz edilen kamp alanlarından bazılarını sıralamamak için bir bahane değil. İlerleyen sayfalarda Türkiye’nin dört bir köşesinden 21 kamp yeri bulacaksınız; kimi yeni başlayanlar için biçilmiş kaftan, kimileriyse esaslı bir yürüyüş yapmayı ve tüm yiyecek–içeceğinizi yanınızda taşımayı gerektiriyor. Kampınızı nerede yaparsanız yapın, bu coğrafyada yaşayan tek canlıların bizler olmadığını unutmayın; tatili çok ses çıkarmadan, su başlarını işgal etmeden, doğada hiçbir çöp bırakmadan tamamlamanın her kampçının boynunun borcu olduğunu hatırlatalım. 
—Altay Özcan

MERDİVENLİ KOYU, MUĞLA
- Tüm Ege’nin en güzel koylarından biri olan Merdivenli’ye ulaşmak kolay değil, ama güzelliği biraz da tenha olmasında yatıyor. Buraya ulaşmak için önce toprak yoldan araçla 10 km inmek, sonra da 2 km yürümek gerekiyor –yiyeceğinizi getirmeyi de unutmayın. Koy adını sahildeki antik merdivenlerden alıyor.

KIZILBÜK, MUĞLA
- Datça Yarımadası’nın güney kıyılarında, mavi–yeşil başka bir koy burası, ormandaki şelale de cabası. Yakın zamana kadar buraya erişimin tek yolu yürümek olduğu için koy bâkir kalmış. Araçla gelmek için Hızırşah köyünden zorlu bir toprak yolu takip etmek gerekiyor. Koyda bir işletme yok, suyunuzu da yanınızda getirmeyi unutmayın.

BASKIDÜZÜ MEVKİİ, AYDIN
- Çadırınızı yüklenip alışılmadık bir coğrafyaya yolculuk yapmak isterseniz eğer, istikamet Aydın’a bağlı Bağarcık’ın çevresi. Bir yanda tüm ufku kaplayacak biçimde üst üste binmiş koca koca kayalar, diğer tarafta tüm yamaçlara yayılmış upuzun fıstık çamları. Sizi çevreleyen tepeler, Türkiye’de görebileceğiniz en etkileyici manzaralardan bazılarını sunan Latmos –ya da günümüzdeki adıyla Beşparmak– Dağları’ndan başkası değil. Çadırınızı insanlardan uzak bu kamp yerine kurmanın bedeli ise önce Aydın’a bağlı Koçarlı köyüne ulaşmak, sonrasında da Karia Yolu’nun –çok da yorucu olmayan1,5 kilometrelik kısmını yürümek. Geniş bir düzlükte yer alan kamp alanında tuvalet ve su bulunuyor.

İBLİS KOYU, MUĞLA
- Sarp kayalarla anakaradan soyutlanmış, uzun bir plaj... Fethiye’de olmasına rağmen bu kumsalın adını duymamış olmanız çok normal; çünkü bu koya ne yürüyerek, ne de araçla erişiliyor. Buraya ulaşmak için Gemiler Koyu’ndan bir tekneyle anlaşmanız şart. Koyun adı yakınlardaki İblis Burnu’ndan geliyor, geceleri korkmanıza gerek yok.

CENNET KOYU, MUĞLA
- Cennet Koyu, yanıbaşındaki Kabak Koyu’nun tenha hâli gibi. Çam ormanlarıyla çevrili geniş bir plaja ve turkuaz bir denize sahip koy adının hakkını veriyor. Koya ulaşmak için Kabak’tan 3 km’lik zorlu bir patikayı takip etmek veya tekne tutmak gerekiyor. Sahilden 400 metre içeride, orman içinde Cennet Kamping isimli bir işletme bulunuyor.

GEYİKBAYIRI, ANTALYA
- Türkiye’nin metrekare başına düşen doğa sporu tutkunu –veya kafa lambası– sayısının en yüksek olduğu yerlerden biri Geyikbayırı olmalı. Yürüyüş mesafesinde bulunan çok sayıda kaya tırmanışı rotaları her yıl birçok tırmanıcıyı kendine çekiyor; ama muhteşem doğasıyla Geyikbayırı dağ–orman kampı peşindekileri de ağırlıyor. Köyün aşağılarında, Geyiksivrisi Dağı’nın gölgesinde yer alan vadide birçok kamp alanı var.

KAPIKAYA, ISPARTA
- Isparta’ya yarım saat, Antalya’ya 2 saat mesafede bulunan Kapıkaya, yaz aylarında sahillerin kavurucu sıcağından kaçmak isteyenler için harika bir seçenek olabilir. Güneyce köyü yakınlarındaki Kapıkaya’ya Antalya–Isparta yolu üzerindeki Kapıkaya levhalarını takip ederek ulaşmak mümkün. Yolun ulaştığı son noktadaki çeşmenin bulunduğu alanda çadırınızı kurabilir ve 20 dakikalık ekstra yürüyüş ile Kapıkaya antik kentinin harabelerini keşfedebilirsiniz.

KUZUKULAĞI YAYLASI, ISPARTA
- Çevrede dolaşan atlar, geniş, yemyeşil düzlükler, yüzlerce metre boyunca dimdik yükselen kayalar… Isparta’nın Eldere köyüne bağlı bu yayla, yaklaşık 1600 metre yükseklikte yer alıyor. Buradaki etkileyici masifi çevreleyen sedir ağaçları, Anadolu’da az rastlanan bir manzara sunuyor. Üç yıldır düzenlenen Kuzukulağı Doğa Sporları Festivali ile burası, doğa sporu tutkunlarını bölgeye çekmeye başladı bile. Kamp yerinde su sorunu yaşanmıyor. Ulaşımı özel araçla sağlamak gerekiyor.


National Geographic Traveler / Seçilmiş İçerikler


National Geographic Traveler Sayılar