Gözünüz Üzerinde Olsun!

Mother & Baby / Ağustos 2017

Miniğinizin ilk göz muayene zamanı mı geldi? Peki, bu muayeneyi korkmadan, kolayca nasıl atlatır? Yanıtı yazımızda…

Cocuğunuz henüz okuma yazmayı bile bilmiyor. Peki nasıl bir sandalyeye oturacak, gözlükler takacak ve harfleri

okuyacak? Endişelenmeyin, çocuklar için göz muayenesi farklı yapılır. O nedenle doktorunuzun göz muayenesi için verdiği tarih asla erken değil. Çocuğunuzun gözlerinde dışarıdan bakınca herhangi bir sorun olmayabilir, ellerinizi gözleriyle güzelce takip de edebilir. Ancak gözlerinin içini, organ olarak yapısını bilemeyiz öyle değil mi? Aslına bakarsanız duymasında ya da yürümesinde herhangi bir sorun olduğu zaman bunu fark etmek çok kolaydır.

Ama görmesinde bir sorun varsa bunu siz anlayamazsınız. Mutlaka bir uzmanın görmesi gerekir. Gözlerinin

bozuk olduğunu -hiç görememe gibi majör bir sorun yoksa- bebeğiniz kendisi de anlayamaz. Uzmanlar çocuklarda ilk göz muayene yaşının 3 olması gerektiğini belirtiyor. Doktorlar çocuğunuza, büyüklerin gözlerini muayene ederken kullandıkları harf ve sayı okutma tekniklerini kullanmazlar. Çocuklar harfleri ve sayıları okuyamayacağı için uzmanlar onları farklı şekilde muayene eder. Çocuğunuzu göz doktoruna götürmeden önce bilgilendirin. Ona, canının acımayacağını söyleyin. Genelde doktora gittiğinde aşı ya da iğne olduğu için göz muayenesinden de korkacaktır. Tedirgin olmaması gerektiğini söyleyin. Doktora gitmeden önce evde çocuğunuzla oyun oynayın. En sevdiği pelüş oyuncağını alın ve yüzüne yaklaştırın. Ona, ayıcığının gözlerinin içine bakmasını söyleyin. Önce sağ gözünü sonra sol gözünü eliyle ya da pamuk parçasıyla kapatsın ve oyuncağına birkaç eşya gösterip onların ne olduğunu

sorsun. Böylece çocuğunuzun ilk defa olacağı göz muayenesinden korkmamasını sağlamış olursunuz. Çocukların göz doktorundan korkmalarının en önemli nedeni, muayene sırasında uzunca bir süre muayenehanenin karanlık olması. Bu nedenle gitmeden önce onu bu konuda uyarın. Hiçbir şekilde etrafta gece lambası ya da başka bir aydınlatma olmayacağını çocuğunuza anlatın. Ancak muayene sırasında odada sizin de olacağınızı hatta isterse sizin dizinizde oturup o şekilde muayene olabileceğini ona anlatın. Aynı şekilde pelüş oyuncağını karanlık odada miniğinizin kucağına verin ve çocuğunuzun o şekilde karanlık odada kalmasını sağlayın.


Mother & Baby / Seçilmiş İçerikler


Mother & Baby Sayılar