Spor salonuna gitmek için en iyi 20 neden

Men's Fitness / Ocak 2018

Spor salonuna gitmeniz için onlarca neden var. Şimdilik 20 tanesini sayıyoruz.

SPOR SALONUNDA antrenman yapmak; vücudunuzu şekle sokmak, kilo vermek ve kaslanmak için harika bir yöntemdir. Size dışarıda koşu yapmayı bırakın demiyoruz ama spor salonlarının da çok iyi bir tercih olacağını aklınızda tutmanızı istiyoruz. “Spor salonuna gidin” dememiz için birçok neden var. İşte en iyileri...


1. Özel eğitmenlerle iletişime geçebilirsiniz. Antrenörle çalışmak, hareketleri doğru vücut posizyonunda uyguladığınızdan (çoğu zaman yanlış yaparız) emin olmanızı sağlar. Böylece antrenmanlarınızdan en yüksek verimi almakla kalmaz, sakatlanma riskini de en aza indirirsiniz. Üstelik bire bir çalışmasanız dahi, “Bu egzersizi doğru yapıyor muyum?” diye sorduğunuzda spor salonunda size memnuniyetle cevap verecek birçok eğitmen bulabilirsiniz.


2. Hava durumu fark etmeksizin her zaman açıktır. Evet, isterseniz yağmurda da koşabilirsiniz ama birçok kişi bunu tercih etmez. Spor salonunda, kötü havayı bahane ederek antrenmanlarınızı es geçemezsiniz!


3. Ağırlıklarla daha fazla yağ yakabilirsiniz. Harvard Halk Sağlığı Okulu’nda yapılan bir araştırmaya göre, dakika dakika karşılaştırıldığında ağırlık antrenmanları kardiyoya göre daha fazla karın yağı eritiyor. Bunun sebebi, kuvvet antrenmanlarının kalori yaktırmasının yanı sıra metabolizmayı güçlendirerek kasların antrenman sonrasında da yağ yakmasını sağlamasıdır.


4. Sıcaklık kontrol edilir. Evet, kış aylarında sıfırın altındaki soğuklarda ya da yaz aylarının kavurucu sıcağında spor salonunda antrenman yapmak harikadır. Kontrollü ısıtılan kapalı bir alan, soğuğun zararlı etkilerini ve sakatlıklara sebep olabilecek kas sertleşmelerini engeller. Sıcak çarpması ya da aşırı elektrolit kaybının da önüne geçer. Ayrıca içerideki hava sürekli filtrelendiği için egzoz dumanı ya da diğer kirletici unsurlardan etkilenmezsiniz. Daha temiz bir hava, daha iyi bir antrenman demektir.


5. Birçok antrenman seçeneği bir aradadır. Girya, yoga, powerlifting, kürek, bisiklet ve koşu! Spor salonunda hepsini yapabilirsiniz.


Men's Fitness / Seçilmiş İçerikler


Men's Fitness Sayılar