Netflix’i Türkiye’de Neler Bekliyor?

Macline / Ocak 2017

Netflix, Türkiye’den çıkabilir veya kârlılık ne gerektiriyorsa ona uyabilir...

Muhtemelen bu yazıyı okuyan hiç kimse Netflix nedir diye sormaz ama bir cümle ile özet geçmekte fayda var. Netflix çok çeşitli video içeriklere internet üzerinden dilediğiniz zaman ulaşıp seyredebileceğiniz bir video servisi.

Aslında 2016 yılbaşından bu yana Netflix içeriklerine kısmen ve bazı özellikler olmaksızın Türkiye’den abone olarak ulaşmak mümkündü. Ancak gerçekleşen basın toplantısı ile birlikte artık Netflix tümüyle Türkçe arayüze sahip. İçeriklerin büyük kısmına Türkiye’den erişmek ve bu içeriklerin yüzde 80’nini Türkçe altyazı ve dublaj ile izlemek keyif verici yeni bir gelişme. Öte yandan Netflix Türkiye yerli dizi ve filmler gibi yerel içeriklere de yer veriyor.

Yayınları farklı abonelik paketleri kapsamında SD, HD Ready, Full HD ve 4K çözünürlükte 5+1 Dolby ses desteği ile izleyebiliyorsunuz. Yine aldığınız abonelik aynı anda kaç farklı makineden içeriklere ulaşabileceğinizi de belirliyor.

Netflix şu anda lisans anlaşmaları gereği bazı içerikleri Türkiye’de sunamıyor ancak Hastings bunlar ile alakalı gerekli görüşmeleri yaptıklarını belirtiyor. Ne zaman sonuç alınır belli değil.

Netflix’in aslında Türkiye’de bir ofisi yok, operasyon Türkçe bilen çalışanlar ile Hollanda’dan yönetiliyor. Abone olduğunuz servislerin faturası ise benzer şekilde yurt dışından kesilerek e-posta ile size gönderiliyor. Yani Spotify veya Microsoft Office 365 abonesi olmak, Google Android veya Apple iTunes AppStore’dan bir uygulama satın almaktan daha farklı “yerelleşmiş” bir ticari model ortada yok.

Netflix’i başarılı kılan bir kaç unsur var. Bunlardan ilki oldukça başarılı Streaming “internet tabanlı canlı yayın akışı” protokolü ile izleyiciye kesintisiz bir video deneyimi sunması.


Macline / Seçilmiş İçerikler


Macline Sayılar