Yoğurtsa konumuz, gerisi teferruat

La Cucina Italiana / Temmuz 2018

Bu ay yoğurdun bembeyaz ve lezzetli dünyasına yelken açtım ve sizlere müthiş lezzet denklemleriyle, bakmaya doyamayacağınız tabaklar hazırladım.

TARİFLER, STYLING VE FOTOĞRAFLAR AYDAN ÜSTKANAT

Yemek blogger’larının özellikle de vegan veya vejetaryen olanların en iyi kurgulayıp fotoğrafladığı konulardan biri bence yoğurtlu meyveler. O fotoğraflara bakıp nasıl yenir bunlar diyorum, bazısı hakikaten o kadar sanatsal çalışmalar ki, lezzetli olması bana zor geliyor. Gerçi fotoğraflara bakmak da pek keyif veriyor, çoğu görüntü odaklı. Yoğurtla olağanüstü görüntülerde fotoğraflar ortaya çıkarmak zor değil, çünkü yoğurt müthiş estetik bir malzeme. Aynı şekilde lezzet odaklı tarifler için de olağanüstü. Çünkü yoğurt, bir meze veya yemekte kullanılabilecek dünyanın en iyi baz malzemesi. Size bir sır vereyim; yapmaya başladığınız anda bu tabakların hakikaten sınırı yok, istediğin kadar cüretkar olabilirsin. Yine de lezzet odaklı tabaklar hazırlamaktan uzaklaşmamalısınız.


Bazı uygulamalarım sanırım sizlere de ilham kaynağı olacak. Bu tabakları içinizden geldiği gibi süslemek serbest, yine de benden size bir öneri, fazla abartmayın. Yenilebilir çiçek kullanın ve kullandığınız malzemelerin dilimlerini lokmalık hazırlayın. Süs için üzerine eklenen iri dilimlerin zor yenileceğini lütfen unutmayın, afiyetle!


BÖĞÜRTLENLİ YOĞURT

Porsiyon: 1 tabak


Süzme yoğurt 
Böğürtlen 
Bal 
Şekersiz fındık püresi 
Yaban mersini 
Yasemin çiçeği


Bir avuç böğürtleni blenderden geçirip pürüzsüz hale getirin. 3 çorba kaşığı yoğurtla karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı tabağa alıp üzerine meyveleri serpin. Şekersiz fındık püresi ve bal gezdirin.

KAKAOLU KIRMIZI MEYVELİ YOĞURT

Süzme yoğurt
Kakao
Kiraz
Çilek
Hindistan cevizi yağı
Bal
Keçiboynuzu unu
Su

Bir çorba kaşığı kakaoyu bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 2 çorba kaşığı su ile karıştırın. Arzu ettiğiniz miktarda balla tatlandırdığınız 4 çorba kaşığı süzme yoğurdu ekleyip ebruli olarak bırakın. Elde ettiğiniz karışımı bir tabağa alın. Üzerini kırmızı meyvelerle tamamlayıp keçiboynuzu unu serpin.


La Cucina Italiana / Seçilmiş İçerikler

KRAKOW
Temmuz 2018

KRAKOW

Avrupa’da gezilecek şehirler listesinde iki yıl üst üste birinciliği kaptırmayan tarihi şehir......


La Cucina Italiana Sayılar