MODERN JAPON MUTFAĞI

La Cucina Italiana / Şubat 2017

Bu ay sizlerle geleneksel Japon mutfağına ait tatları modernize ederek sunan Zuma’ya dair izlenimlerimi paylaşıyorum

Ortaköy’deki yerinden İstinye Park’a taşınınca, güzelim Boğaz manzarasını seyrederek yemek yemek varken ne işi vardı bir AVM’nin içinde diye düşünmüştüm Zuma için. Böylesi ön yargılı gittim İstinye Park şubesine ilk açıldığı aylarda. Sonrası mı? Detayları aşağıda. 

Çiçeği burnunda şef 

İstinye Park’a taşındığından beri kaç defa gitmişliğim var Zuma’ya hesaplayamadım. Anlayacağınız en favori yemek mekanım oldu burası. Son gittiğimde tanıştım Emrah Oral’la. Henüz 30 yaşında, Dubai Zuma’dan gelmiş. Abu Dabi, Londra, Phuket derken İstanbul’da karar  kılmış. Şimdi İstanbul Zuma’nın executive şefi. Bu kadar genç bir Türk şefin bu sorumluluğu üstlenmesi ve başarı ile yürütmesi beni çok şaşırttı ama bir o kadar da gururlandırdı. Zuma gibi bir dünya markasının şefi olabilmek çok kolay bir iş değil. Üç hafta olmuş geleli İstanbul’a. Teşbihte hata olmazsa çiçeği burnunda bir şef Emrah. Kendisiyle tanışmadan önce Zuma’ya her gittiğimde Japon şeflerle karşılaşacağımı düşlüyordum. Onun için çok şaşırdım. Bu kadar geniş menüsü olan bir Japon restoranında Japon aşçılar  hayal etmeniz kadar doğal bir şey olamaz. Ama gelin görün ki Emrah ve ekibi bu işin üstesinden hakkı ile geliyorlar. Bu da bu restoran için ikinci yanılgım oldu. Tahminlerimi altüst etti Zuma İstanbul. Bu sektöre gönlünü, yıllarını vermiş bendenizi çok sevindirdi bu durum.

Japon İzakaya mutfağı 

Zuma, çağdaş “Japon İzakaya” mutfağının temsilcisi. Yani Japon mutfağının geleneksel yapısına sadık kalarak Avrupa ağız tadını da düşünerek yaratılmış bir Japon yemek konsepti. İzakaya’nın kelime anlamı kalmak ve sakaya (yani sake dükkanı) kelimelerinden türetilmiş. Kısacası Japon yemek kültürünün modernize edilmiş hali. Londra, Phuket, Abu Dabi ve İstanbul’da başlıca şubeleri olan Zuma’nın yaratıcısı Şef Reiner Becker. İlk şubesini açtığı Londra’da o kadar tutuldu ki aylarca yer bulmakta zorlanıldı. Şimdilerde ise dünya markası oldu.


La Cucina Italiana / Seçilmiş İçerikler

KRAKOW
Temmuz 2018

KRAKOW

Avrupa’da gezilecek şehirler listesinde iki yıl üst üste birinciliği kaptırmayan tarihi şehir......


La Cucina Italiana Sayılar