Titanic’i kesip “geminin sesini” kurtaracaklar

How It Works / Ağustos 2020

ABD’de bir federal mahkeme, RMS Titanic’in gövdesini yarmak isteyen özel bir şirkete izin verdi.
Brandon Specktor
ABD’de bir federal mahkeme, RMS Titanic’in gövdesini yarmak isteyen özel bir şirkete izin verdi. Kurtarma şirketi bu izni kullanarak gemideki meşhur Marconi kablosuz telgraf makinesini çıkaracak. Titanic, 14 Nisan 1912’de Kuzey Atlantik’teki bir buzdağına çarpmış ve 15 Nisan’da batarak 1.500 kişinin ölümüne sebep olmuştu. “Titanic’in sesi” olarak bilinen bu telgraf makinesi, geminin son imdat çağrılarını göndermesiyle ünlü. Telgraf, geminin en üst güvertesinde bulunan ve Marconi süiti denilen üç bitişik odada duruyor. RMS Titanic Inc. adlı kurtarma şirketi 1994 yılında Titanic’in kalıntılarını kurtarma ve sergileme hakkını kazanmıştı.

Telgrafı çıkarmak için geminin gövdesini uzaktan kumandalı bir sualtı aracıyla (ROV) kesmek gerekiyor ama 2000 yılında alınan bir mahkeme kararı, şirketin bunu yapmasını engelliyordu. Bu karar, şirketin gemi enkazından herhangi bir şey çıkarmasını da yasaklıyordu. Şirket, bu tarihten sonra düzenlediği seferlerde geminin yakınındaki bir enkaz alanına odaklandı ve binlerce kalıntı çıkardı. Aradan geçen 20 yılın ardından şirket mahkeme kararını kaldırmayı başardı. Şirketin savı, süitteki eşyaların yakın zamanda çıkarılmamaları halinde parçalanarak yok olacaklarıydı. RMS Titanic Inc. Başkanı Bretton Hunchak şunları söyledi: “Gemi artık Marconi süitiyle birlikte çürüyor. İçindekilerin yakında kaybolacağından endişe ediyoruz.”

ABD’nin Virginia eyaletinden Federal Yargıç Rebecca Beach Smith, “Titanic batarken imdat çağrılarının gönderilmesinde kullanılan Marconi makinesinin tarih, eğitim, bilim ve kültür alanlarında kayda değer öneme sahip olduğuna” hükmetti. Smith, geminin gövdesinin kısıtlı bir şekilde kesilerek makinenin kurtarılabileceğine karar verdi. Ancak Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) gibi bazı kuruluşlar bu tür “gemi ameliyatlarına” karşı çıkıyor. Şubat ayında NOAA avukatları, RMS Titanic Inc.’in ileride bu kararı emsal göstererek gemiye ve içindeki eşyalara daha fazla erişim hakkı kazanmaya çalışacağını öne sürdü. Titanic’in enkazı ABD, İngiltere, Kanada ve Fransa arasındaki uluslararası anlaşmaya göre arkeolojik sit alanı olarak korunuyor. Ancak avukatlar, şirketin düzenleyeceği kurtarma çalışmasının bu anlaşmayı ihlal ettiğini belirtiyor.

Şimdilik mahkeme kararı, sadece Marconi telgraf makinesini kurtarmak amacıyla “asgari düzeyde” kesime izin veriyor. Hunchak, mümkün olursa RMS Titanic Inc. ekibinin tavandaki mevcut deliklerden Marconi süitine girip çıkacağını söylüyor ama bu mümkün olmayabilir. Koronavirüs pandemisi ekibin güvenli bir şekilde çalışmasına engel olmazsa kurtarma çalışmaları 2020’nin ağustos veya eylül ayında başlayabilir.

How It Works / Seçilmiş İçerikler

Merkür
2018 - 1

Merkür

Güneş Sistemi’mizin en küçük gezegeni hakkında, diğer gezegenlere kıyasla daha az şey biliyoruz....


How It Works Sayılar