EVEREST - DÜNYA'NIN ZİRVESİNE YOLCULUK

How It Works / Temmuz 2020

Dünya’nın en yüksek zirvesi. Üstelik en tehlikeli olanlardan biri. Acaba oraya nasıl ulaşıldı? Ailsa Harvey
Edmund Hillary ve Tenzing Norgay adlı dağcılar, adlarını tarih kitaplarına yazdıracak bir el sıkışmadan ve kucaklaşmadan sadece birkaç hafta önce tanışmışlardı. Bahsettiğimiz el sıkışması, dünyanın tam anlamıyla zirvesinde gerçekleşiyordu. İkili, beş saat süren amansız tırmanışın ardından, Dünya’nın en yüksek zirvesi olan Everest Dağı’nın zirvesine ulaşmıştı. Everest’in zirvesine ulaşmak hem onların hem de birçok dağcının en büyük hayaliydi ama deniz seviyesinden 8.848 metre yüksekte sadece 15 dakika geçirebileceklerdi. Daha uzun süre kalsalardı zaferlerini başkalarına anlatacak kadar yaşamayabilirlerdi.

Bunun farkında olan ikili, değerli dakikalarının bir kısmını, kendilerinden önce Everest’e çıkmayı deneyenlerin izlerini bulmaya harcadı. Norgay ile Hillary, 1924’te yola çıkan Andrew Irvine ile George Mallory’nin cesetleriyle karşılaşabileceklerini düşünüyordu ama onların zirveye ulaştığını gösteren hiçbir iz bulamadılar.
Büyük ve öngörülemeyen zorluklarla dolu Everest, bugüne dek 300’den fazla kişinin canını aldı ve çok daha fazla canı tehlikeye attı. Everest’in yüksek rakımı insan biyolojisine büyük yük bindiriyor. Buzlu arazi, atılan her adımı risk haline getiriyor. Dolayısıyla, dağcılar kampa geri dönüp de zirveye ulaştıklarını duyurunca dünya çapında şöhret sahibi oldular.

Norgay ve Hillary Dünya’nın en yüksek dağını fetheden ilk insanlar olmaya kararlıydı ve sonunda bunu başarmışlardı. Everest’in zirvesine bir kez ulaşıldıktan sonra insanların bir daha böyle tehlikeli bir denemeye kalkışmayacaklarını düşünüyorlardı, ama çok yanılıyorlardı… Günümüzde her yıl yüzlerce kişi onların izinden gidiyor. Üstelik zirveye ilk ulaşan ikilinin hissettiği boğucu yalnızlığın aksine, hava koşulları da idealse günümüzde dağın zirvesine kadar kuyruklar oluşabiliyor. Bu yüzden de dağın en ölümcül bölgelerinde tehlikeli duraklamalar yaşanıyor.

Hillary ile Norgay kimilerine göre cesur ve takdire şayan dağcılar, kimilerine göre de akıllarını kaçırmış maceracılardı. Ama şurası kesin ki Dünya’nın zirvesinde olmanın nasıl bir şey olduğunu bize anlatarak birçok insana ilham verdiler.

How It Works / Seçilmiş İçerikler

Merkür
2018 - 1

Merkür

Güneş Sistemi’mizin en küçük gezegeni hakkında, diğer gezegenlere kıyasla daha az şey biliyoruz....


How It Works Sayılar