DOĞADAN İLHAM ALAN BİLİM

How It Works / Temmuz 2020

Hayvanları ve bitkileri örnek aldığımız inanılmaz buluşlar
Dünyadaki biyolojik organizmalar, kendi çevrelerinin efendisi olmak için milyarca yıl boyunca evrim geçirdiler ve rekabetçi bir dünyada hayatta kalabilmek için ustaca yollar geliştirdiler.

Örneğin, bazı asalak eşekarıları, uzun yumurta borularını ahşabı birkaç santimetre delmek için kullanıyor. Aslında bu organın aşağı doğru uygulayabildiği kuvvet fazla değil.

Eşekarıları, ahşaba daha fazla nüfuz etmek için yumurta borusunun iki yanını ileri geri kaydırıyorlar. Bu sırada çevrelerine de fazla rahatsızlık vermiyorlar. Bu mekanizma, şu anda inşaatta ve sinir cerrahisinde kullanılan matkaplardan oldukça farklı; ancak bilim insanları yenilikçi aletler (örn. döndürülebilir tıbbi problar) tasarlamak için bu doğal teknikten ilham alıyor.

Bu gibi ilham verici yöntemler doğada bolca bulunuyor ve farklı alanların uzmanları da bitki ve hayvanları taklit etmenin avantajlarını keşfetmeye başladı. “Biyotaklit” (biyomimetik), inşaattan savaşa uzanan birçok alandaki sorunları çözmenin yeni yollarını keşfetmemizi sağlıyor ve devrim yaratabilecek teknolojilerin kapılarını aralıyor.

How It Works / Seçilmiş İçerikler

Merkür
2018 - 1

Merkür

Güneş Sistemi’mizin en küçük gezegeni hakkında, diğer gezegenlere kıyasla daha az şey biliyoruz....


How It Works Sayılar