DİJİTAL SAVUNMA 21. YÜZYILIN ZIRHLI ARAÇLARI

How It Works / Temmuz 2020

Ajax, modern savaş meydanları için geliştirilen akıllı ordu araçlarından oluşan bir aile. Ailsa Harvey
Askerler hızlı düşünmek zorunda: Mantıklı bir taktiksel karara varmadan önce verileri işlemeleri, içindeki bulundukları durumu analiz etmeleri şart. Zırhlı bir araç filosuna dağılmış durumdaki önemli bilgilerin olabildiğince verimli şekilde paylaşılabilmesi gerekiyor. Britanya Ordusu, görevler sırasında bu süreçleri daha kolay ve verimli hale getirmeyi amaçlayan yeni bir araç ailesi geliştirdi: Ajax ailesi.
Britanya Ordusu’nun gözü ve kulağı olarak tanımlanan Ajax zırhlı savaş araçları (AFV’ler) tamamen dijitalleşen ilk araçlar. İyi performans verdikleri anlaşılınca CVR (T) adlı eski paletli savaş keşif araçlarının yerini almaları kararlaştırıldı. Ajax, zırhı daha ağır olmasına rağmen CVR (T) filosuna yakın bir hıza ulaşabiliyor. Yani güç/ağırlık oranı daha yüksek. Ajax programı üzerinde çalışan Onbaşı Clunn, Ajax’ı kullanmanın “benzersiz bir sürüş deneyimi” olduğunu söylüyor.

Clunn, “Direksiyonu bir yöne çevirdikten sonra o yönü izlemeye devam ediyor.” diyor. “Frene bastığınızda koskoca araç duruveriyor. Kendinizi yenilmez hissediyorsunuz.”
Bununla birlikte, Ajax’ın en çığır açıcı özelliği, tüm hava koşullarında istihbarat ve gözetim sağlayan dijital sistemlerle ordu araçlarını 21. yüzyıla taşıması. Ajax’ın elektronik mimarisine entegre olan bu sistemler, tehditleri görsel ve akustik olarak tespit edebiliyor, bu bulgulara anında tepki verebiliyor ve insanlardan çok daha hızlı şekilde eyleme geçebiliyor. Ajax’ın yazılımı, kritik verileri diğer araçlara da ileterek görevleri daha sorunsuz ve verimli hale getirebiliyor. Dijital haritalar araç içinde düzenlenerek saniyeler içinde tüm filoyla paylaşılabiliyor.

Güney Galler merkezli İngiliz şirketi General Dynamics, altı farklı Ajax varyantı üretiyor. Varyantların bileşenleri ve ana rolleri biraz farklı olsa da hepsi temelde aynı özellikleri paylaşıyor ve tüm operasyonların zırh içinden tamamlanmasına olanak veriyor.

Gelecekte dijital teknolojiler ilerledikçe yazılımı da geliştirme imkânı var. Tıpkı akıllı telefonunuzun işletim sisteminin güncellenmesi gibi platformdaki veriler ve yazılım da sonradan güncellenebiliyor.

How It Works / Seçilmiş İçerikler

Merkür
2018 - 1

Merkür

Güneş Sistemi’mizin en küçük gezegeni hakkında, diğer gezegenlere kıyasla daha az şey biliyoruz....


How It Works Sayılar