Merkür

How It Works / 2018 - 1

Güneş Sistemi’mizin en küçük gezegeni hakkında, diğer gezegenlere kıyasla daha az şey biliyoruz.

Merkür’ü binlerce yıldır Dünya’dan gözlemliyoruz ama Merkür Güneş’e çok yakın (ortalama 58 milyon kilometre) olduğu için gökbilimciler onunla ilgili çok fazla bilgi edinemiyor. Örneğin Hubble Uzay Teleskopu gezegeni gözlemleyemiyor çünkü Güneş’e doğru dönmesi, teleskopun üzerindeki aygıtlara zarar verebilir. Merkür’le ilgili bildiklerimizin büyük kısmını 1975’te gezegenin yanından geçen Mariner 10 uzay sondasına borçluyuz.

Yılın zamanına bağlı olarak Merkür çıplak gözle yalnızca ya şafak sökerken ya da gün batımında görülebiliyor (güneş tutulması olmadığı sürece). Bunun nedeni de Güneş’in parlaklığı.

Merkür sırasıyla 7, 13 ve 33 yıl aralıklarla; Güneş üzerinde küçük, siyah bir nokta biçiminde de görülebiliyor. Buna Merkür’ün Güneş önünden geçişi deniyor ve gezegen, Dünya ile Güneş arasına girdiğinde gerçekleşiyor.

Merkür’de bir yıl sadece 88 gün ki bu, Güneş Sistemi’ndeki gezegenler arasındaki en kısa yıl. Aynı zamanda Güneş yörüngesinde diğer gezegenlerin hepsinden hızlı dönüyor. Zaten hızıyla meşhur Roma haberci tanrısının adını alması da bu yüzden. Tezat oluşturacak biçimde, Merkür kendi etrafında çok yavaş döndüğü için gezegenler arasındaki en uzun gün ona ait. Güneş’in etrafında çok hızlı, kendi ekseni etrafındaysa ancak 59 günde bir döndüğünden, Merkür’de gün doğumları arasında 176 Dünya günü geçiyor. Merkür aynı zamanda en eliptik, en dış merkezli yörüngeye sahip gezegen. Tıpkı uydumuz Ay gibi Merkür’ü de gözlemlemek için onun safhalarını, yani görünen şeklindeki değişimleri izlemek gerekiyor.


How It Works / Seçilmiş İçerikler

Merkür
2018 - 1

Merkür

Güneş Sistemi’mizin en küçük gezegeni hakkında, diğer gezegenlere kıyasla daha az şey biliyoruz....


How It Works Sayılar