BEYMEN İTHAL KADIN MARKALAR SATIN ALMA VE ÜRÜN DİREKTÖRÜ SEBLA REFİĞ DEVİDAS “Bu süreç yeni bakış açılarının başlangıçı olmalı”

Hello - Türkiye / Temmuz 01, 2020

15 yıldır Beymen çatısı altında olan başarılı iş kadını Sebla Refiğ Devidas ile yeni Beymen Resort mağazalarını, yeni dönem mağazacılığı, 2020 yaz trendlerini ve yükselen markaları konuştuk.
Pandemi sürecinde mağazacılık, kuşkusuz en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Online alışverişin iyice önem kazandığı bu dönemde mağazacılıkta neler değişecek ve gelişecek? “Online alışveriş alışkanlığı olmayan çok sayıda kişi, bu dönemde ilk defa online ile tanıştı. Pandemi sonrası bazı ürün ve kategoriler için online alışveriş alışkanlığının devam edeceğini düşünüyorum. Ancak ayrıcalıklı ve doğru deneyimler sunan markalar için e-ticaretin, fiziksel mağaza deneyiminin yerine geçemeyeceğine inanıyorum” diyor Sebla Refiğ Devidas. 
HELLO!: İsterseniz en başından başlayalım. Yani modaya olan ilginizden… Ne zaman, nasıl başladı moda tutkunuz? Beymen’le yollarınız ne zaman ve nasıl kesişti?  
Sebla Refiğ Devidas: İtalyan Lisesi ve Sabancı Üniversitesi’nin ardından Barcelona Eada Business School’da pazarlama yüksek lisansını tamamladım. Hayatımın çok uzun bir dönemi profesyonel spor yaparak geçti. Yurtdışından döndükten sonra marka yönetimi ve pazarlama alanlarında çok uluslu firmalara başvurular yaparken, çok yakın bir tanıdığımın referansı ile kendimi Beymen’de buldum. Kaderimi değiştirdi diyebilirim. 15 senedir büyük bir keyifle Beymen’de çalışıyorum 
HELLO!: Bugün Beymen İthal Kadın Markalar Satın alma Direktörü konumundasınız. Bu pozisyonda olan birinin hangi özelliklere ve nasıl bir dünya görüşüne sahip olması lazım?  
S. R. Devidas: Çok çalışmak ve çalışmaktan vazgeçmemek. Ayrıca kararlı olmak, vizyon sahibi ve güncel olmak, takipçi olmak ve son olarak da yaptığı işten gerçekten heyecan duymak. Satın alma hep çok hevesle söz edilen fakat gerçeklerle yüzleşildiğinde hızlı vazgeçilebilen bir iş dalı. Bu nedenle inatçı olmak ve bu işe tutku ile bağlı olmak da olmazsa olmazlar arasında. Satınalma ve ürün yönetimi alışveriş alışkanlığının devam edeceğini düşünüyorum. Ancak ayrıcalıklı ve doğru deneyimler sunan markalar için e-ticaretin, fiziksel mağaza deneyiminin yerine geçemeyeceğine inanıyorum. Çünkü mağazaya gitmek, ürünlere bakmak, satış danışmanının servisi, kısacası mağazada yaşadığımız deneyim hepimiz için çok değerli.

Hello - Türkiye / Seçilmiş İçerikler


Hello - Türkiye Sayılar