Şifalı bitkisel çaylar

Healthy Food Guide Türkiye / Kasım - Aralık 2017

Rahatlatıcı, sakinleştirici, enerji verici ve ferahlatıcı... Bitki çayları, bir fincan güzel kokudan ibaret değildir. İşte size bitki çaylarının faydaları...

YAZI: SELAHATTİN DÖNMEZ

BIR BARDAK ÇAYIN HER ŞEYİ çözdüğünü söylerler. Bir de buna sağlık uzmanlarının tavsiyelerini eklersek, sanıyoruz ki her gün litrelerce bitkisel çay içmemiz gerekiyor, değil mi? Bitki uzmanları belli başlı bazı çayların, daha iyi uyumanıza ve kilo vermenize yardımcı olduğunu, ayrıca ciltteki yaşlanma belirtilerini de ortadan kaldırdığını iddia ediyor. Peki tüm bu söylenenlerin dışında, bu bitkisel çayların bilimsel olarak kanıtlanmış faydaları neler? HFG olarak, bitkisel çaylar üzerine yapılmış en güncel araştırmaları inceledik ve bu çayları keyifle tüketmek için birçok sebep bulduk.


İÇTİĞİNİZ ÇAYI TANIYIN

Siyah, yeşil, beyaz çayın, oolong ve chai’nin hepsinin çay ağacı olarak bilinen aynı cins bitkiden (Camellia sinensis) elde edildiğini biliyor muydunuz? Yakın zamanda yapılan araştırmalarda Çinli araştırmacılar, çay bitkisinin genetik çeşitliliğinin tahmin edildiğinden çok daha fazla olduğunu keşfetti. Çayın genetik çeşitliliği, kahveninkinden dört kat daha fazla.


KORUYUCU ANTİOKSİDANLAR

Gerçek çay, antioksidan açısından zengindir ve kendine has tadının temelinde bu yatar. Bu antioksidanlar, kaynar suda çözülerek suya karışır. Bu sebeple çayınızı doğru sıcaklıkta demlemeniz önemlidir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, çaydaki antioksidan miktarının çay yapraklarının işleniş biçimine, suda ne kadar tutulduğuna ve suyun sıcaklığına göre değiştiği tespit edildi. Ayrıca, beyaz ve yeşil çayın siyah çaya oranla daha fazla antioksidan barındırdığı da biliniyor.


Healthy Food Guide Türkiye / Seçilmiş İçerikler


Healthy Food Guide Türkiye Sayılar