RENKLENEN YAŞAM ALANLARI

Glober / Mayıs 2019

Marshall, “Renklendir Hayatı” projesi kapsamında Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki yerleri renklendirmeye devam ediyor. Markanın İletişim ve Ticari Pazarlama Müdürü Betül Değirmenci ile projenin detaylarını konuştuk.

2010 yılından beri “Renklendir Hayatı” adlı bir sosyal sorumluluk projesi yürütüyorsunuz. Proje nasıl ortaya çıktı?

“Renklendir Hayatı”, global çapta faaliyet gösteren AkzoNobel’in 39 ülkede sürdürdüğü “Let’s Colour” projesinin Türkiye ayağı. “Let’s Colour” kapsamında, dünya genelinde bugüne kadar 2 bin 300’e yakın proje gerçekleştirildi. Bu projelerde 1,3 milyon litreyi aşkın boya kullanıldı. 12 binden fazla gönüllü ile yürütülen projeler, 81 milyondan fazla kişiye fayda sağladı. Proje bölge sakinlerinin ihtiyaç duyduğu, onları mutlu edecek alanlar yaratıyor. Çalışmalar insanları renkli bir dokunuşla motive edebileceğimizi görmemizi sağlıyor.


Bugüne kadar Kadıköy’de Ayrılık Çeşmesi ve Yeldeğirmeni, Beşiktaş’ta Yıldız Sarayı ve Manisa’nın Kula ilçesi de dâhil, çeşitli yerleri renklendirdiniz. Projenin Türkiye’deki yedinci ve en büyük durağı olan Kuşadası’nda ise 401 evi renklendiriyorsunuz. Neden Kuşadası?

Kuşadası projemiz, çalışmalarımızdan haberdar olan, iki yıl önce Kuşadası’nın trafolarını boyayarak ses getiren sanat oluşumu Venuart’ın girişimi ve Kuşadası Belediyesi’nin desteği ile hayata geçirildi. Proje kapsamında yıllarca ihmal edilen, fiziksel koşulları nedeniyle sakinlerinin hayatını zorlaştıran Tepe Mahallesi boyandı ve cazip bir şehir sembolüne dönüştü. Burası aynı zamanda Kuşadası Limanı’na gelen turistlerin karşısına çıkan ilk yerlerden. Tüm panoramik fotoğraflarda görünmesi nedeniyle de bölge açısından çok önemli bir lokasyon. Bu nedenle belediyeyle işbirliği içinde gerçekleştirdiğimiz çalışmanın bölgenin estetiğine önemli bir katkı sağladığını düşünüyoruz. Kuşadası’nın misafirlerine çok daha renkli bir “hoş geldin” demesini sağladık. Burası şimdiden fotoğrafçı ve gezginler için bir cazibe merkezi haline geldi.


Yaşam alanlarında kullanılan renkler genellikle ne ifade ediyor?

Renklerin ve boyanmış mekânların yaşam alanlarını daha eğlenceli ve renkli kıldığına inanıyoruz. Gözlemlerimiz, renklerin davranış ve duygularımızda önemli bir etkisi olduğunu gösteriyor. Renklerin dönüştürücü gücüne inanan bir marka olarak, her projemizde bunu somut bir şekilde deneyimliyoruz. Kuşadası projemizde, renkler tepeden denize doğru, yumuşak tonlarda, gökkuşağı misali geçişken bir seyir izliyor.


Projeleriniz bölge sakinleri tarafından nasıl karşılanıyor?

Mahalle sakinlerinin, özellikle de çocukların yapılan çalışmayı beğeni ile karşıladığını ve artık yaşadıkları mahalleleri daha çok sevdiğini görmek mutluluk verici. Hayata geçirdiğimiz tüm projeler adeta bir zincirin halkaları gibi birbirini takip etti. Projenin insanlara ilham vererek onları kendi yaşam alanlarının dönüşümü için de cesaretlendirmesi ve harekete geçirmesi çok anlamlı.


Glober / Seçilmiş İçerikler


Glober Sayılar