E BUYMUŞ AŞK BESTESİ DEDİKLERİ

Elle Pop Up / Haziran 2020

VE İLK TÜRK NETFLIX ORIJINAL FİLMİ, 19 HAZİRAN’DA YAYINA GİRİYOR. PROJE EN BEĞENDİĞİMİZ “YENİ NESİL” HER ŞEYİN BİRLEŞİMİ GIBI. EN ÇOK İZLEDİĞİMİZ YAYIN PLATFORMUNDA, SON DÖNEMDE EN SIKI ETTİĞİMİZ YÖNETMEN OZAN AÇIKTAN’IN; YİNE EN BEĞENDİĞİMİZ KADIN VE ERKEK OYUNCULARDAN METİN AKDÜLGER VE DİLAN ÇİÇEK DENİZ’İ BULUŞTURAN FİLMİ; YARINA TEK BİLET. İNSANIN KARNINDA KELEBEKLER UÇURTAN, DÜŞÜNDÜREN, SAMİMİ BIR YOL FİLMİ. BANA KALIRSA -BIR KADIN GÖZÜYLE- YARATILAN KADIN KARAKTERE BAKIŞ AÇISI DA ÇOK ETKİLEYİCİ. FİLM, ALİ VE LEYLA’NIN ANKARA’DAN İZMİR’E GIDEN TRENDE KARŞILAŞMASIYLA BAŞLIYOR, KÜÇÜK BIR ALANDA (BIR TRENDE) EĞLENCELI SOHBETLERE, DERİN HİKAYELERE UZANIYOR. GERİSİNİ YILDIZ OYUNCULARINA, DİLAN VE METİN’E SORDUK… BU ARADA, BAŞLIK FILMIN MUHTEŞEM MÜZIKLERINDEN HER IKISININ DE FAVORISI OLAN “SAYENİZDE” ŞARKISINDAN… YAZI: ZEYNEP ÜNER FOTOĞRAFLAR: EMRE GÜVEN STYLING: MAHIZER AYTAŞ
“…HAYATININ ORTASINA TEK BİR KİŞİYİ KOYMANIN NE KADAR YANLIŞ OLDUĞUNU, HAYALLER NEDEN VAZGEÇMENİN BİR İNSANIN KENDİ İÇİN YAPABİLECEĞİ EN BÜYÜK KÖTÜLÜK OLDUĞUNU GÖSTERDİ LEYLA.”
DILAN ÇİÇEK DENİZ

Yarına Tek Bilet, -ağırlıklı olarak- trende geçen bir yol filmi. Sadece ikiniz varsınız. Film hem bağımsız, hem popüler ve her türlü modern bir iş. Siz şimdi bizimle birlikte bugünlerde tekrar izlediğiniz filmi ve size göre sırrını/ becerisini nasıl yorumluyorsunuz?

Metin: Öncelikle nazik tanımlarınız için teşekkür ederim, bu iş için geçirdiğimiz sabırlı ön hazırlık süreci ile sabırsız hızlı set sürecinin dengesi ve bu dengeyi gözeten ekibimiz bizim en büyük avantajlarımız oldular. Aslında sadece ikimiz demek bana ve ekibime haksızlık gibi geliyor. Mesela ses teknisyenimiz Samet Kılıç’in detaycılığı olmasaydı ya da görüntü yönetmenimiz Cenk Altun ile Ozan arasındaki uyum bu raddede olmasaydı emin olun şu an bunları konuşuyor olmazdık. Bu derece kıymetli ve işinde iyi insanların bu kadar ahenkle çalıştığına daha önce çok tanık olmamıştım. Her biri piyasada popüler ve sektörel değeri yüksek işlerde çalışmış isimler. Bu isimlerin bağımsız bir şekilde kendi tutkuları için değer yargılarını değiştirerek bir araya gelmesi sanırım bizim sırrımız ya da becerimiz.

Dilan: Senaryo ilmek ilmek örülmüş, üstüne çok düşünülmüş, çok hazır bir senaryoydu. Altı aylık bir ön hazırlığımız oldu, senaryoyu ve karakterleri iyice benimsedik. Bizim filmimiz diye başladık, kendimiz için yapacağız dedik ve yayın mecrasını düşünmedik. Ortaya çıkan film başkalarını da hayalimize ortak etmiş olacak ki Netflix’in ilk orijinal Türk filmi oldu.

Yol yapmak her birimiz için bir yüzleşme/kendi kendine kalma durumudur, duygusaldır sanki. Yol yapmak sizin için ne demek?

Dilan: Yol yapmak kavramının anlamı kullanıldığı yere göre değişebiliyor. Yolu olmayan bir yere yol yaparsın, sevdiğine gider insanlar. Bir ilişkide yol yaparsın, usul usul fark ettirmeden manipüle edersin karşı tarafı, sevdiğinden gidersin. Ya da beraber yol yaparsınız, bir yere gidersiniz. Bu durumda ne zaman mefhumu kalır ne de başka bir şey, onunla sadece yolda olmak bile güzeldir, sevdiğinle gidersin.

Metin: Özgürlük ve huzur.

Peki, uzun bir yola ya da tatile çıkarken hiç “bir şey olsun” hissinde/beklentisinde olur musunuz?

Dilan: O beklentide olursan, bir şey olmuyor gibi hissediyorum; olacağı varsa da olmuyor. Herhangi bir beklentide olmamaya çalışıyorum o yüzden. Tadını çıkarıyorum her anın. Öyle olunca iyiye de kötüye de gülüyor insan. Ha, filmdeki gibi bir şey olsun diye çıkılacaksa yola, aşkın aranarak bulunamayacağını düşünenlerdenim.

Metin: Uzun süredir tatile çıkmadım, ama orta uzunlukta yollar yaparım hep memleketime. Bazen yolda gün batımında bir renk cümbüşü ya da vahşi bir kuşa rastladığımda, evet bugün bir şey oldu derim. Açıkçası hep isterim böyle güzel anlar yaşamayı ama kedimi çok beklentiye sokmamaya çalışırım.


Elle Pop Up / Seçilmiş İçerikler


Elle Pop Up Sayılar