MODERN YAZ RUHU

Elle Decoration / Temmuz - Eylül 2020

Yılın büyük zamanını üç çocuklarıyla birlikte Londra’da geçiren Breteau ailesi, yazın Bodrum’dan 25 dakikalık tekne seyahatiyle ulaşılan Kaplankaya’da, yoğun iş ve okul trafiğinden kurtulup güneş, tabiat ve dinginliğin tadını çıkarıyorlar. İçinde bulunduğu çevreyi kucaklayan bu modern tatil evi, Ege’nin kalbinde keyifli, aydınlık ve mutlu günler için tasarlanmış bir sığınak adeta… Yapım YASEMİN AKSOY Fotoğraflar EMRE BAŞAK
Kaplankaya, Bodrum havalimanına 42 kilometre, Gündoğan’a tekneyle 25 dakikalık mesafede konumlanan bir proje. Geniş bahçeler içinde modern mimarideki yapılar, günümüzün en ileri teknolojik altyapı sistemleri ve malzeme çözümleriyle birleşmiş. Capital Partners tarafından hayata geçirilen Kaplankaya’nın yedi koya sahip kıyı şeridini de içine alan 5 bin dönümlük arazisi, bölgedeki yıl boyu güneş alan ve ılıman iklime sahip birkaç yerden biri. Kompleks içinde tamamlanan 76 villanın haricinde, Six Senses Kaplankaya Resort ve Anhinga restoranı yer alıyor. Projenin mimarı Barselona’da ofisi bulunan dünyaca ünlü mimar Carlos Ferrater. ‘Biz bir dağı şehirleştirmek istemedik. Doğa odaklı bir kimlik oluşturarak insanlar için bir yaşam alanı yaratmak istedik. Burada alışılagelmiş çağdaş mimari yaklaşımdan farklı bir bakış açısı yarattık. Binaların biçimlerinin ve malzemenin öne çıkmasını ama bir yandan da çevrenin içinde kaybolmasını sağlayan çözümler ürettik. Her villa içinde bulunduğu arazi yapısına göre biçim kazanarak ve kendine özgü bir inşaat sürecinden geçerek, doğayla barışık bir mimari kimlik kazandı’ diye anlatıyor.

Kaplankaya’nın en iyi tepelerinden birine yerleşen ev, iki dönüm bahçe içinde konumlanan 600 metrekarelik üç katlı yapıdan oluşmakta. Biri Fransız, diğeri İngiliz olan ev sahipleri yılın büyük bir bölümünü Londra’daki evlerinde geçiriyorlar. Sebastien Breteau, Qima firmasının kurcusu; eşi Caroline Breteau ise kişiye özel kıyafetler tasarlayan Gainsbourg Atelier markasının yaratıcısı. Üç çocuklarıyla birlikte yoğun iş hayatına kısa bir mola verip dinlenmek için seçtikleri adres ise Kaplankaya. 2017’den beri oturdukları bu evi seçmelerindeki en büyük neden, dünyanın farklı ülkelerinden gelen komşularla bir arada olup, farklı kültürlere yakın olabilmek. Ayrıca Kaplankaya’nın sağlık ve wellbeing konseptine önem vererek yaşayanlarına kaliteli bir yaşam sunması da onların seçimlerinde etkili olmuş.

Breteau çiftinin sosyal sorumluluk projesi olarak yürüttükleri Breteau Foundation, dezavantajlı durumda olan öğrencilere eğitim desteği sağlıyor. Bugüne kadar Kolombiya, Güney Afrika ve Lübnan’da açtıklara okullara bir yenisini de Kaplankaya’nın yakınındaki bir köyde eklemişler. Bu okulda okuyan çocukların pek çoğunun ailesi Kaplankaya’da çalışıyor. Lokal yaşamın içinde olup ona destek olmak Breteau ailesinin Bodrum’daki yaşam tarzlarının bir parçası.

Elle Decoration / Seçilmiş İçerikler

MODERN YAZ RUHU
Temmuz - Eylül 2020

MODERN YAZ RUHU

Yılın büyük zamanını üç çocuklarıyla birlikte Londra’da geçiren Breteau ailesi, yazın Bodrum’dan 25 ...


Elle Decoration Sayılar