YAZLARI CENEVRE BAŞKADIR!

Elele / Ağustos 2017

Cenevre’yle ilgili bildiğimiz tüm klişeleri bir yana bırakalım ve objektif bir şekilde bu şehrin ne kadar genç, kaliteli, kozmopolit ve yaşanılası bir yer olduğunu konuşmaya başlayalım. Bir de tabii, ‘Yazın ortasında Cenevre’de ne işim var?’ diyenleri duyar gibiyim. Göl ve ırmak kenarlarındaki plajları, aktiviteleri ve festivalleriyle Cenevre yazları bol atraksiyonlu ve canlı bir hal alıyor!


ALPLER VE JURA DAĞLARI’YLA ÇEVRİLİ BU GÜZEL ŞEHİR; büyük şehirlerin en küçüğü ve barış şehri olarak anılıyor. İsviçre’nin Zürih’ten sonra ikinci büyük ve yüzde 40’lık yabancı oranıyla Avrupa’nın en beynelmilel şehri. Evet biraz pahalı ama medeniyetin beşiğinde bir yer olduğunu düşünürsek pahalı olmayı hak eden bir şehir diyebiliriz.

Gelelim yaz ayları için Cenevre’nin bize sunduğu nimetlere... La Jonction; buz gibi Rhone ırmağına girip, kaynayan sıcaklarda serinleyebileceğiniz en keyifli yer. Duvar resimleri, sahil şeridi boyunca çimenlerde güneşlenen her

milletten gençleri, her ayrı gruptan yükselen farklı dillerde güzel müzik sesleriyle boylu boyunca çok

keyifli bir alan burası. Etrafınıza bakıp, güvenilir bulduğunuz birilerine çantanızı bırakarak yüzmeye gidebilirsiniz. Küçük küçük merdivenler ve iskelelerden suya dalıp serinleyebilirsiniz. Yalnız suyun aşırı soğuk ve akıntılı olduğunu söylemekte fayda var. İlk başta özellikle ellere ve ayaklara çivi batıyor hissi olsa da alışınca çok keyifli bir hal

alıyor. Akıntı çok korkutucu olmasa da dikkatli olmak gerek, çünkü son iskeleyi kaçırırsanız bir daha nereden karaya çıkılabilir bilinmez. Bir de mutlaka bir çılgınlık yapıp köprüden atlayın benim için. İnanılmaz bir his. Şeridin en sonunda A la Pointe’dan içkilerinizi alıp, farklı DJ’ler eşliğinde güzel vakit geçirebilirsiniz.


Elele / Seçilmiş İçerikler


Elele Sayılar