EN ÇOK TAVSİYE EDİLEN 5 HİSSE

Ekonomist / Şubat 05, 2017

Akbank: 

Güçlü net faiz marjı, kredi yapılandırması ve karşılıklar maliyetindeki rahatlama ile öne çıkıyor. Öz sermaye kârlılığını yakın geçmiş ortalamalarına göre en fazla artıracak bankalardan biri olması bekleniyor. Yükselen kârlılığın daha yüksek aktif kalitesi ve güçlü koruma tamponlarıyla  gerçekleştirilmesi önem arz ediyor.

 Çimsa: 

Cazip değerlemeye sahip. Afyon’daki çimento yatırımının bitmesi ve Eskişehir’de 2017’nin ikinci yarısında devreye girmesi beklenen yeni beyaz çimento kapasite yatırımıyla kârlılık artabilir. Bu da petrokok fiyatının artışından kaynaklanan marj baskısını ortadan kaldırabilir. Bölgesel çeşitliliği ve güçlü terminal ağıyla sağladığı ihracat kabiliyetiyle iyi görünüm sergiliyor. 

 Garanti Bankası: 

Kuvvetli sermaye yeterlilik göstergeleri, marj yönetimi, verimlilik artışı ve risk profilinin görece düşük olmasıyla potansiyel vaat ediyor. Dirençli net faiz marjı ve enflasyon koruması sağlayan TÜFE’ye endeksli menkul kıymet portföyüyle dikkat çekiyor. Bu özellikler, dalgalanmalara karşı avantaj sağlıyor. 

Tofaş Oto: 

Dengeli binek araç ve hafif ticari araç ürün gamı, yüksek ihracat kapasitesi, beklentilerin üzerinde talep gören yeni binek araç modelleri Tofaş Oto’yu öne çıkaran özellikler. Minimum adet kapsamlı al veya öde sözleşmeleri ile riski minimize olan ihracat potansiyeli sunuyor. Korunaklı satış ve geliri yapısı, kuvvetli bilançosu ve istikrarlı temettü ödeme geleneği bulunuyor.

Tüpraş: 

Dolar bazlı satışları avantaj oluşturuyor. 2016 yılı dokuz ayda varil başına ortalama 3,6 dolar olan Akdeniz rafineri marjı, 2016 yılı son çeyrekte ortalama 5 dolardı. Sert kış koşulları ve güçlü küresel endüstriyel üretim 2017 yılı ilk yarıda dizel talebini güçlü tutmaya devam ederek Tüpraş’ın rafineri marjlarına olumlu katkıda bulunabilir.


Ekonomist / Seçilmiş İçerikler

Döviz Nereye?
Kasım 26, 2017

Döviz Nereye?

Piyasalarda yaşanan oynaklık baş döndürücü bir hal aldı. Dolar/TL geçen hafta 4.00 direncini zorlaya...


Ekonomist Sayılar