BAĞDAT CADDESİN'DE KİRALAR DÜŞÜYOR!

Ekonomist / Ocak 29, 2017

Son bir yılda pek çok markanın çıktığı Bağdat Caddesi, kiraların yüzde 35’e varan oranlarda düşmesiyle yeniden ünlü markaların markajına girmeye başladı. Apple, Samsung, Beymen gibi markalar Bağdat Caddesi’nde mağaza açmaya hazırlanıyor. Buna karşılık İstiklal Caddesi’nde sıkıntı sürüyor. Nişantaşı’nda ise mağazaların boşluk oranı yükseliyor.

Anadolu Yakası’nda perakendenin merkezi olarak kabul edilen Bağdat Caddesi, son birkaç yıldır kentsel dönüşüm ve kiraların yüksekliği nedeniyle sorunlar yaşıyordu. 2016’da yaşanan ekonomik sıkıntıların da eklenmesiyle pek çok marka caddeden çıkmayı tercih etti. Bağdat Caddesi’ndeki toplam stok geçen yıl önceki yılın altında kalarak 332 mağazaya ve 75 bin metrekareye geriledi. 2014-2016 arasında uluslararası markaların sayısı 64’ten 48’e, lüks erişilebilir markaların sayısı ise 51’den 35’e indi. Ancak son dönemde bu trendin tersine dönmeye başladığı görülüyor. Bağdat Caddesi tekrar şirketlerin markajına girmeye başladı. Önümüzdeki 18-24 aylık süreçte pek çok önemli marka ‘flagship’ yani amiral gemisi mağazasını Bağdat Caddesi’nde açmaya hazırlanıyor. Bunların arasında Apple ve Samsung gibi devler de bulunuyor

KİRALAR GERİLEDİ

 Bağdat Caddesi’nin yeniden ilgi görmeye başlamasının temel nedeni olarak, kan kaybının yaşandığı dönemde kiraların da düşmesi gösteriliyor. Bağdat Caddesi’nde bu süreçte kira bedelleri dolar bazında yaklaşık yüzde 35 oranında geriledi. Bu da caddenin cazibesini yeniden yükseltti. JLL Türkiye PerakendeDanışmanlığı ve Cadde Mağazacılığı Direktörü Roni Saris’e göre, kiralardaki bu gerilemenin iki önemli nedeni var. Bunlardan birincisi kiraların düşmesi değil de normale dönmesi olarak ifade edilebilir. Bağdat Caddesi’ndeki kiralar, 2015 yılından bu yana süregelen siyasi ve ekonomik dalgalanmalara ve döviz kurlarındaki aşırı değerlenmeye rağmen aynı yılın son çeyreğine kadar istikrarlı seyreden perakendeci talebi nedeniyle yukarı yönlü hareketini sürdürdü.Bu arada zaten kısıtlı olan arzın kentsel dönüşüm nedeniyle daha da azalması da kiraları yukarıda tuttu. Böylece kiralar olması gerekenin yüzde 15-20 üzerine çıktı. Belli bir noktada  sonra kiraların sürdürülebilir olmaktan çıktığını söyleyen Saris, “Kiralarda bugün yaşadığımız düşüşleri ele alırken, bedellerin aslında uzun bir süre olması gereken seviyelerin üzerinde olduğu unutulmamalı. Kiralar üzerinde oluşan bu köpüğün azalmasıyla birlikte, bir anlamda pazar yeniden dengeye oturma fırsatı yakaladı” diyor.


Ekonomist / Seçilmiş İçerikler

Döviz Nereye?
Kasım 26, 2017

Döviz Nereye?

Piyasalarda yaşanan oynaklık baş döndürücü bir hal aldı. Dolar/TL geçen hafta 4.00 direncini zorlaya...


Ekonomist Sayılar