DOĞU AVRUPA'NIN İNCİSİ "UKRAYNA"

Eko Prestij / Haziran - Temmuz 2017

Eko Prestij dergisi olarak bu sayımızda “YATIRIM ATLASI” köşemizde sayfalarımıza Avrupa’nın yüz ölçüm olarak Rusya, Türkiye, Fransa’dan sonra 4.büyük devleti olmasına rağmen genellikle siyasal karışıklıklar ve istikrarsızlıklar ile gündeme gelen Ukrayna’yı taşıyoruz. Pek çok Türk firmasının ciddi yatırımları olan Ukrayna’da hali hazırda yatırım yapılabilecek pek çok sektörün olması bu sayımızda Ukrayna’yı mercek altına almamızdaki bir diğer sebep oldu. Evet şimdi sizleri detaylı Ukrayna dosyamız ile baş başa bırakıyoruz...

Ukrayna’nın ekonomik ve kültürel yönlerini tabii ki inceleyeceğiz ve yatırımcılarımız için tabii ki tavsiyelerimiz bu dosyamızda yer alacak ama öncelikle bu güzel ülkenin tarihi ile ilgili de bilgi verelim istedik. Ukraynalı ar, Rus ve Beyaz Ruslar (Belaruslar) ile birlikte, Doğu Slavları’nı  oluşturan üç halktan biridir. Doğu Slavları, 8. yüzyılda kurulan ve Karadeniz’den Baltık Denizi’ne kadar uzanan Kiev Prensliği çatısı altında toplandılar ve Hristiyanlığın Ortodoks mezhebine girdiler. Kiev Prensliği’nin 13. yüzyılda başlayan Moğol akınlarıyla parçalanmasından sonra, bu topraklarda yerel prenslikler kuruldu. 
Bunlardan Moskova Prensliği, ilerleyen yüzyıllarda güçlenip Rusya İmparatorluğu’na dönüşecekti. Kiev Prensliğini Rus milliyetçileri, bir Rus devleti olarak görür. Onlara göre, Ukraynaca dili, daha sonradan köylerde ve Polonyalıların etkisiyle ortaya çıkmıştır.


Eko Prestij / Seçilmiş İçerikler