Kutsal Guacamole Aşkına

Condé Nast Traveller Türkiye / Mart 2017

Bazı yerler, içinde yaşamak istediğiniz zamanın, mekanın, olmayı düşlediğiniz kişinin ruhunu temsil eder. Son 20 yılda ziyaret ettiğimiz baş döndürücü sahiller arasında Tulum, hâlâ gözdemiz...

Yazı: Antonia Quirke Fotoğraf: Jon Attenborough

Posadas adı verilen rengarenk evler, meşrubat şişeleriyle dolu kasalar ve kıymalı taco ile kendilerine ziyafet çeken gençlerin arasından geçip Tulum'un merkezinde arabamızla geziniyoruz. Bisiklet tamircileri, balkabağı sattığı tezgahında radyodan valsler dinleyen bir teyze, orada burada göze çarpan azrail heykelcikleri... 

Casa Malca

Maya uygarlığının son dönemlerinde turkuaz taşı ticareti yaparak geçinen küçük şehrin kalıntıları buraya çok yakın, Karayipler'e bakan bir tepede yer alıyor. İspanyolların 1520'lerdeki istilasıyla başlayan 70 yıllık felaketler döneminde yok olmuş bir kent burası. 

70'li yıllarda, sırt çantalarıyla gelip palalarla, baltalarla çalılıklardan plaja ulaşmak için kendilerine yol açan hippilere dek kimseler uğramamış bu bölgeye. Hippileri, büyük avlar peşindeki balıkçılar takip etmiş. Lagünün kıyısındaki tek bir kulübede kalırlarmış. 80'lerde de bu sükunet nispeten korunmuş. Kamp meraklıları, dalgıçlar ve arada gelip orman içindeki beyaz villasında saklanan Pablo Escobar dışında pek ziyaretçisi olmazmış. 

Tulum Plajı

1990'dan sonra Tulum'un ünü giderek arttı. Fotoğrafçılar, modacılar, yoga ve seyahat tutkunları, sahilde branda çadırlarda elişi takı satan ya da bar açan gençler derken; dünyanın en güzel sahillerinden biri olan bu bölge popüler hale geldi. Tulum'u bu kadar özel kılan o alçakgönüllü, sade zevkler, otel ve marka zincirlerinden uzak o basit yaşam, maalesef aynı zamanda en önemli zafiyet noktası. Yakın zaman içinde patlak veren gayrimenkul anlaşmazlıklarında, yörenin en meşhur küçük oteli Coqui Coqui'nin de arasında olduğu 16 mülk el değiştirdi. 

Paranın istilası durdurulabilir gibi de gözükmüyor açıkçası. Mücevherlerle süslenmiş rüya avcısı tılsımları ve Dom Pérignon şampanyaları satan mağazaların önünde yakışıklı Portekiz gitaristler şarkılar söylerken Manhattan'dan gelen süslü püslü, bronz tenli genç kızlar bisikletleriyle geçip gidiyor yanınızdan. Milyoner sanat koleksiyoncuları ve ekolojik girişimciler, Fars diyarının hanlarına ve Tolkienvari mekanlara benzeyen oteller açıyor birbiri ardına. Biz yine de Tulum'u seviyoruz ve buraya has alışkanlıklarımızdan vazgeçemiyoruz. Sabahtan akşama Tulum'un keyfini sürmek hâlâ mümkün.

TULUM'UN YENİ ADRESLERİ

NÔMADE

Kabanaları, sahildeki çardakları, Berberi kilimleri ve gümüş kakma tabaklarıyla oteldeki tüm eşyalar bir deve kervanından alınmış gibi sanki. Kumsal boyunca uzanan, ince kumaşlardan duvarları olan bir köyü andırıyor burası. Sahilde yenilen öğle yemeklerindeki ızgara ahtapot mükemmel. Akşamları ağaç kökünden yapılma devasa masada Asya lezzetlerinin tadını çıkarıyorsunuz. 

nomadetulum.com


SANARÁ 

Mütevazı ve kibar 19 odalı Sanará’nın inşaatında, seramik, cam ve krem taşlar kullanılmış. Doğayla dost otelin restoranında olağanüstü lezzette sağlıklı yemekler sunuluyor (tavuk suyu çorba, karides salatası gibi). Denize nazır yoga stüdyosu ve spa’da pencereler tatlı deniz esintisini içeri davet ediyor. 

sanaratulum.com 


CASA MALCA 

Bir zamanlar Pablo Escobar’ın çiftliği olan bu mülk; yeni sahibi, sanat eseri ticareti yapan Lio Malca tarafından yeniden tasarlanmış. Girişteki devasa ahşap kapılarda antika Meksika gelinliklerinden alınmış yüzlerce dantelden mamul perdeler asılı. Kahvaltıdaki taze ceviche’den sahilin en huzurlu yerine bakan yatak odalarına dek her yönüyle mükemmel bir tesis.  casamalca.com 


EN İYİ SPA

The Yäan Wellness Spa’da Maya temalı tedaviler uygulanıyor. Nefis havuzların kenarında oturan şifacılarınız kokulu havlularla yüzünüzü okşarcasına silerken kendinizi bu rahatlığa bırakıyorsunuz. 

yaanwellness.com


DENEMEDEN GEÇMEYİN

Casa Jaguar (casajaguartulum.com) ve tarihi epey eskilere dayanan Hartwood restoranları (hartwoodtulum.com), cangıl havasını soluyabileceğiniz yerler. Arca Bar ise tepede asılı fenerleriyle çok şık.  

arcatulum.com


NASIL GİDİLİR?

Tulum’a gitmek için Lufthansa’nın Frankfurt aktarmalı uçuşuyla direkt Meksika Cancún Havalimanı’na uçabilir ya da Avrupa’dan Mexico City Havalimanı’na uçup oradan aktarma yapabilirsiniz. 


Condé Nast Traveller Türkiye / Seçilmiş İçerikler


Condé Nast Traveller Türkiye Sayılar