Guangzhou: Kanton kültürü ve mutfağının cenneti

CHINA TODAY TÜRKİYE / Şubat - Mart 2017

Guangdong eyaletinin orta güney kısmında bulunan Guangzhou, eyalet başkenti olmanın yanı sıra Çin’in Beijing ve Şanghay’la birlikte en gelişmiş üç metropolünden biri. Guangzhou, 2 bin 200 yıllık tarihi boyunca Güney Çin’in siyasi, askeri, ekonomik ve kültürel odak noktası oldu…

GUANGZHOU ile İnci Nehri Deltası arasında uzanan alanda gelişen Kanton kültürünün merkezi olan Guangzhou kendine has gelenek ve adetleriyle tanınıyor. Guangzhou’nun 2 bin 200 yıllık medeniyetinin kültürel mirası günlük yaşamın her alanında kendini gösteriyor, özellikle de şehrin mutfağında, mimarisinde, ticaretinde, yerel lehçesinde, görgü kurallarında, sanatında ve sık düzenlenen festivallerinde. Guangzhou, kökleri kültürel varlıklarına uzanan seçkin şöhretini hiç zorlanmadan devam ettiriyor. Sıradağların güneyi anlamına gelen Lingnan’la kastedilen, Wuling Sıradağları’nın güneyindeki üç eyalet, Guangdong, Guangxi ve Hainan. Üçü de Lingnan kültürünün hüküm sürdüğü yerler. Guangzhou da çarpıcı özellikleri ve geniş etki alanıyla bölgenin en öne çıkan şehri. Guangzhou, Qin Hanedanlığı’na (M.Ö. 221-207) kadar uzanan tarihi boyunca Nanhai ili, Panyu ve Guangzhou Bölge Komutanlığı gibi adlarla anılmış bir şehir. Her zaman idari bir merkez olmuş. M.Ö. 330 yıllarında Guangzhou Deniz İpek Yolu üzerinde önemli bir liman ve Çin’in yegane dış ticaret limanı haline gelmiş. Sınırda yer alması nedeniyle Çin tarihi boyunca asla ön plana çıkmayan Guangzhou’nun yerel özelliklerine bu gerçek damgasını vurmuş. 

Lingnan Kültürü’nün merkezi 

Çok eskilerde Merkez Ovaları’nda yaşayan insanlar, bu bölgede sık sık patlak veren savaşlar ve çalkantılardan uzaklaşmak için güneye inermiş. Bu yeni gelenler zamanla Lingnan Kültürü’nün Merkez Ovaları Kültürü’yle karışmasını ve zenginleşmesini sağlamış. Guangzhou’nun kendine has karakteri, bu harmanlanma ve evrim sürecinde şekillenmiş ve şehir sonunda Lingnan Kültürü’nün merkezi haline gelmiş. Birinci Afyon Savaşı’nın (1840-1842) ardından Guangzhou, sadece bir sınır kasabası olmaktan çıkıp Çin’in Batı ülkeleriyle ilişkilerinin ön saflarına yerleşti. Guangzhou’nun ticarete odaklı küresel bir vizyonu barındıran o eşsiz kültürü, Doğu ile Batı’nın iç içe geçmesinin bir sonucu. Bunun yarattığı açıklık, pragmatizm ve kapsayıcılık, Guangzhou’yu farklı kılan özelliklerin başında geliyor.


CHINA TODAY TÜRKİYE / Seçilmiş İçerikler

Semavi bir saray
Aralık 2016 - Ocak 2017

Semavi bir saray

Çin uzaydaki gururlu yürüyüşünü ikinci laboratuvarı Tiangong-2’yi fırlatarak sürdürdü. Uzay laboratu...

STB patlaması
Aralık 2016 - Ocak 2017

STB patlaması

Yedi yeni serbest ticaret bölgesi, Çin pazarlarını dışa daha da açıyor. Mevcut STB’lerin kazandığı b...


CHINA TODAY TÜRKİYE Sayılar