Afrika'yı Dünyaya Bağlayan Hat

CHINA TODAY TÜRKİYE / Şubat - Mart 2017

Yeni Etiyopya-Cibuti Demiryolu, Çin-Afrika işbirliğinin gücünü ortaya koyuyor. Etiyopya, demiryolu teknolojisi üzerine çalışmalar yapmak üzere 50 vatandaşını Çin, Rusya ve İngiltere’ye yolladı…

ADDIS Ababa’daki Etiyopya Sivil Hizmet Üniversitesi’nin direktör yardımcısı Zerihun Yimer Gelata’nın bugüne dek yaptığı yegane tren yolculuğu, Çin’in devlete ait teşebbüslerinden Shenzhen Metro Group’un işlettiği hafif raylı sistemde yaptığı şehir içi seyahatlerdi. “Rahat ve uygun ama pek hızlı değil” diyor bu hizmet için 34 yaşındaki Gelata, “Ama Etiyopya-Cibuti elektrikli tren hattı bir dönüm noktası. Çünkü iki ülke vatandaşları için yeni iş fırsatları yarattığı gibi ekonomik kalkınmayı da destekliyor. Ayrıca halklar arası ilişkileri güçlendirecek bu hat, bölgesel entegrasyona katkıda bulunarak, sonunda, Afrika Birliği’nin kıta geneli için hazırlanan kalkınma planı Gündem 2063’te öngördüğü gibi, Afrika’nın siyasi birliğine öncülük yapacak.” İnşasına altı yıl önce başlanan ve sonunda faaliyete geçen Afrika’nın ilk sınır ötesi elektrikli demiryolu hattında trenler Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa ile komşu Cibuti’nin Cibuti Limanı arasındaki 756 kilometrelik mesafeyi 10 ile 12 saatte kat ediyor. Daha önce bu yolculuğun karayoluyla yapılması gerekiyordu ve seyahat birkaç gün sürüyordu. Yaklaşık 100 yıl önce Fransızlar tarafından inşa edilen eski dizel tren hattı da bakım ve iyileştirme giderleri karşılanamadığı için kullanılamıyordu. 3.4 milyar ABD Doları değerindeki demiryolu, hattı önümüzdeki altı yıl boyunca işletecek China Railway Group ve China Civil Engineering Construction Corp. (CCECC) tarafından inşa edildi. Finansmanın büyük bölümü —yüzde 70’i— Çin İhracat-İthalat Bankası’ndan geldi; geri kalanını da Etiyopya hükümeti temin etti. Lokomotifler, yolcu ve yük vagonları da China North Industries Corp. tarafından imal edildi.

Çinli firma inşa etti 

Ekim 2016’da faaliyete geçen Etiyopya- Cibuti Demiryolu’nda üç ay boyunca deneme seferleri yaptıktan sonra şimdi yük taşıma hizmeti veriliyor. Yolcu hizmetlerine ocak ayında başlandı. Hattın günlük yolcu taşıma kapasitesi 5 bin 600 kişi; yük taşıma kapasitesi de 3 bin 500 ton olacak. Beş yıl boyunca Çinli makinist ve kondüktörler hizmet verirken bu arada yerel personel de eğitilecek.


CHINA TODAY TÜRKİYE / Seçilmiş İçerikler

Semavi bir saray
Aralık 2016 - Ocak 2017

Semavi bir saray

Çin uzaydaki gururlu yürüyüşünü ikinci laboratuvarı Tiangong-2’yi fırlatarak sürdürdü. Uzay laboratu...

STB patlaması
Aralık 2016 - Ocak 2017

STB patlaması

Yedi yeni serbest ticaret bölgesi, Çin pazarlarını dışa daha da açıyor. Mevcut STB’lerin kazandığı b...


CHINA TODAY TÜRKİYE Sayılar