STB patlaması

CHINA TODAY TÜRKİYE / Aralık 2016 - Ocak 2017

Yedi yeni serbest ticaret bölgesi, Çin pazarlarını dışa daha da açıyor. Mevcut STB’lerin kazandığı başarı, Çin Hükümeti’ni yeni bölgeler açma konusunda cesaretlendiriyor...

JIULIAN E-commerce Co. ithal şarap için kurulmuş sınır ötesi bir online alım satım platformu. Şirket, özel idari bölgenin tercihli vergi politikalarından yararlanmak için Hong Kong’a kayıtlı olsa da Çin’in kuzeydoğusundaki Liaoning eyaletinin Dalian kentinde faaliyet gösteriyor. Jiulian’ın üst düzey yöneticileri, tercihli vergi politikaları, daha hızlı gümrük işlemleri ve daha iyi devlet hizmetleri sunan Şanghay ve Tianjin’deki öncü serbest ticaret bölgelerini (STB), buralarda yeni şirketler kurmak amacıyla inceledi. Bu sırada yedi yeni STB kurulacağını haber aldılar, üstelik bunların biri kendi şehirlerinde, Liaoning’de kurulacaktı. 

Ağustos ayında Ticaret Bakanı Gao Hucheng, Xinhua Haber Ajansı’na yaptığı açıklamayla, hükümetin yedi eyalet düzeyi bölgede daha STB kurulmasına onay verdiğini duyurdu. Bu yerler, Liaoning’in yanı sıra kuzeybatıda Shaanxi, doğuda Zhejiang, Orta Çin’de Henan ve Hubei, güneybatıda da Sichuan ve Chongqing idi.


“Artık sağa sola bakınmayı bırakıp Liaoning STB için detaylı politikaların açıklanmasını bekleyebiliriz” diyor Jiulian’ın operasyon direktörü Yu Ning, “Şirketimiz bu tercihli politikaların bazılarından yararlanmaya hak kazandığı anda, kesinlikle Liaoning STB bünyesinde bir şirket kuracağız”.

Yeni yedi STB ile Çin’de bu tür bölgelerin sayısı toplamda 11’e ulaşacak. Ticaret Bakanı Gao’ya göre, hükümetin STB sayısını neredeyse üç kat artırması, yetkililerin reform ve dışa açılmayı ileri taşıma konusundaki kararlılığının bir göstergesi ve bu, İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu’nun (Bir Kuşak-Bir Yol) inşasını da destekleyecek bir adım.


CHINA TODAY TÜRKİYE / Seçilmiş İçerikler

Semavi bir saray
Aralık 2016 - Ocak 2017

Semavi bir saray

Çin uzaydaki gururlu yürüyüşünü ikinci laboratuvarı Tiangong-2’yi fırlatarak sürdürdü. Uzay laboratu...

STB patlaması
Aralık 2016 - Ocak 2017

STB patlaması

Yedi yeni serbest ticaret bölgesi, Çin pazarlarını dışa daha da açıyor. Mevcut STB’lerin kazandığı b...


CHINA TODAY TÜRKİYE Sayılar