Dünyanın yeni büyüğü

CHINA TODAY TÜRKİYE / Aralık 2016 - Ocak 2017

Çin bilimsel ve teknoloji alanında dünya liderliğine oynamaya başladı - Endüstri 4.0’a dev bir bütçe ayrıldı - En büyük ve en hassas radyo teleskopunu yaptılar - İlk kuantum uydusu, en büyük gen bankası, en hızlı süper bilgisayar

Bilimde yeni ufuklar

Çin, imalat kapasitesinden ötürü "dünyanın fabrikası" olarak adlandırılsa da, son yıllarda temel araştırma alanlarına büyük yatırımlar yaparak bilimsel ve teknolojik gelişmede sürekli ilerlemeler kaydetti...

YU SHUJUN


ÇABALAR bu yıl, uzay araştırmaları ve oşinografi gibi birçok alanda önemli meyveler verdi. Bu başarıların insan yaşamını nasıl etkileyeceği henüz yanıtlanmamış bir soru. Ama dünyamızı daha yaşanabilir bir yer haline getirme çabalarına katkıda bulunacağı kesin. Aşağıdaki, bu yıl kaydedilen dikkat çekici ilerlemelerden bazı örnekler yer alıyor.

En büyük radyo teleskopu Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletine bağlı Pingtang ilçesindeki bir karst vadisinde, 25 Eylül günü öğleden sonra, Beş Yüz Metre Diyafram Açıklıklı Küresel Teleskop (Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope/FAST) adlı dünyanın en büyük ve en hassas radyo teleskopu faaliyete geçti. 

Dünyanın en büyük tek çanaklı teleskopu olan FAST, gökyüzünde 350 metrelik bir teleskopa ev sahipliği yapan Porto Riko’daki Arecibo Rasathanesi’nin görüntüleyebildiğinin iki katı bir alanı, iki katı bir hassasiyetle ve 5-10 kat daha hızlı bir şekilde hatasız görüntüleyebiliyor.


CHINA TODAY TÜRKİYE / Seçilmiş İçerikler

Semavi bir saray
Aralık 2016 - Ocak 2017

Semavi bir saray

Çin uzaydaki gururlu yürüyüşünü ikinci laboratuvarı Tiangong-2’yi fırlatarak sürdürdü. Uzay laboratu...

STB patlaması
Aralık 2016 - Ocak 2017

STB patlaması

Yedi yeni serbest ticaret bölgesi, Çin pazarlarını dışa daha da açıyor. Mevcut STB’lerin kazandığı b...


CHINA TODAY TÜRKİYE Sayılar