Görülmeye değer yerler

CHINA TODAY TÜRKİYE / Ekim 2016

Çin, Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair UNESCO Sözleşmesi’ne 1985’te katıldı ve o günden bu yana kültürel ve doğal simgelerinin tanınması için başvuruda bulunuyor. Son olarak ülkenin iki simgesi daha UNESCO’nun dünya mirası listesine girdi...

JI JING

RESİMLERLE kaplı bir dağ düşünün böylesi bir harikuladeliğe ancak Çin’in güneyindeki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nde rastlayabilirsiniz. Bölgenin başlıca simgelerinden olan Zuojiang Huashan Kaya Sanatı Kültür Bölgesi, üzerine çizilmiş göz alıcı resimleriyle göz alabildiğince uzanan kızıl kaya falezlerinin oluşturduğu doğal bir tuval.

8 bin metrekarelik bir alana yayılan kayalık tuvalin üzerinde 2 bin yıl önce muazzam bir özenle yaratılan kabile sanatı, temmuz sonunda, Çin’in orta kesimindeki Hubei eyaletinde bulunan, Çin’in bir diğer simgesi Shennongjia Orman Koruma Alanı’yla birlikte Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından dünya mirası olarak tanındığında bütün dünyanın gündemine girdi.

UNESCO Dünya Mirası Komitesi, bu kararını İstanbul’da 11-17 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen 40. oturumu sırasında aldı. Böylece dünya mirası listesindeki mekanlarının sayısı 50’ye ulaşan Çin, bu alanda İtalya’nın ardından ikinci sırada yer alıyor.


Dağları hareket ettiriyor

Zuojiang Huashan Kaya Sanatı Kültür Bölgesi’ni oluşturan 38 küme içinde en tanınmışları Ningming ilçesindeki kaya resimleri. Bu bölgede 200 metre genişliğinde ve 50 metre yüksekliğindeki falezin üzerinde bin 800’den fazla resim bulunuyor. Yarı çömelmiş ve elleri havada insansı figürler, ana motifi temsil ediyor ve mekandaki imgelerin yüzde 72’sini oluşturuyor. En büyük figürün boyu 1.8 metre. Ayrıca çizimler arasında at, köpek, davul, bıçak, kılıç ve tekne imgeleri de bulunuyor.

İlçenin Kültürel Miras İdare Ofisi’nin direktörü Zhu Qiuping, 20 yılı aşkın bir süredir kaya resimlerinin korunmasıyla uğraşıyor. Zhu, figürlerin kurbağaya benzediği kanısında ve bunun kadim zamanlarda yağmur ve verimlilik getirdiğine inanılan amfibilere tapılmasıyla ilgili olabileceğini düşünüyor.


CHINA TODAY TÜRKİYE / Seçilmiş İçerikler

Semavi bir saray
Aralık 2016 - Ocak 2017

Semavi bir saray

Çin uzaydaki gururlu yürüyüşünü ikinci laboratuvarı Tiangong-2’yi fırlatarak sürdürdü. Uzay laboratu...

STB patlaması
Aralık 2016 - Ocak 2017

STB patlaması

Yedi yeni serbest ticaret bölgesi, Çin pazarlarını dışa daha da açıyor. Mevcut STB’lerin kazandığı b...


CHINA TODAY TÜRKİYE Sayılar