AG600 Uçan gemi havalanıyor

CHINA TODAY TÜRKİYE / Ekim 2016

Çin havacılık sektörü, dünyanın en büyük amfibi uçağını üreterek büyük sükse yaptı. AG600, Boeing 737 ile hemen hemen aynı ebatlarda. Gemi ile uçağın bir karışımı olarak nitelendirilebilecek hava aracının uzunluğu 37, kanat genişliği ise 38.8 metre...

WAN DI

DÜNYANIN Çin yapımı en büyük amfibi uçağı, temmuz ayı sonunda Güney Çin’deki Guangdong eyaletinin Zhuhai şehrinde bulunan montaj hattından çıktı. Sektör yetkililerinin yanı sıra devlet ve ordu müteahhitlerinin önünde gerçekleştirilen tören, uçak imalatına geç başlayan Çin açısından ulaşılması çok zor bir sonucun altını çiziyordu.

60 yıl önce dünyanın o dönemki lider uçak üreticisi American Hughes Aircraft Co. da Hughes H-4 Hercules adıyla benzer bir dev amfibi uçak tasarlamış, ama hava aracı testlerin ardından rafa kaldırılmıştı. Çin yapımı AG600 ise ülkenin yabancı havacılık şirketlerine bağımlılıktan kurtulma çabasının bir örneği olarak dünyanın dört bir yanında gazetelerin manşetlerine çıkarıldı.

Bağımsız olarak büyük uçaklar üretmek, Çin havacılık sektörünün hep hayali olmuştur. Kasım 2015’te Çin’in ilk yerli üretim büyük yolcu uçağı C919 Şanghay’da tanıtıldı. Uçak, Commercial Aircraft Corp. of China tarafından geliştirilmişti. Bu yılın temmuz ayında da Çin Hava Kuvvetleri ilk yerli üretim ağır nakliye uçağı Y-20’nin askeri hizmete girişini kutladı. Azami kalkış ağırlığı 200 ton civarında olan Y-20, uzak mesafelere kargo, büyük ölçekli araç ve personel taşıyabiliyor. AG600 amfibi uçağın geliştirilmesi ve üretimi ise sektör için yeni bir dönüm noktası teşkil ediyor.


Deniz canavarı

Uçağın baş tasarımcısı Huang Lingcai, Xinhua Haber Ajansı’na verdiği demeçte, “AG600, ileri gaz-su dinamik mühendisliği ve su altı paslanmaya dayanıklı teknolojisiyle uçabilen bir gemiye benziyor” dedi.


CHINA TODAY TÜRKİYE / Seçilmiş İçerikler

Semavi bir saray
Aralık 2016 - Ocak 2017

Semavi bir saray

Çin uzaydaki gururlu yürüyüşünü ikinci laboratuvarı Tiangong-2’yi fırlatarak sürdürdü. Uzay laboratu...

STB patlaması
Aralık 2016 - Ocak 2017

STB patlaması

Yedi yeni serbest ticaret bölgesi, Çin pazarlarını dışa daha da açıyor. Mevcut STB’lerin kazandığı b...


CHINA TODAY TÜRKİYE Sayılar