Yeni 5-serisi sınıf atlıyor

Car / Aralık 2016

Yedinci jenerasyona geldik. Bu otomobil 7-serisinin güzel yanlarını taşıyor. Daha hafif, daha teknolojik ve aynı kıyafete sahip.

GELECEK 5-SERİSİ modeliniz daha hafif, daha aerodinamik olacak ve BMW’nin yüksek teknolojisini daha geniş bir kitleye sunacak (en azından yönetici kitlesine). Bu özellikler arasında kendi kendine park etme ve otomobilden otomobile iletişim yer alıyor. Bununla birlikte çekici hatlarıyla oldukça güzel görünüyor. Bu otomobilin radikal şekilde hafiflediğini de ekleyelim.


Arka tarafa doğru eğimli devam eden tasarımı, geniş farları ve hava kanallarını daha büyük 7-serisinden alıyor. Ama şu çok açık: G30 5-serisi, 7-serisi’nin en dar pantolonunu giyiyor. Artık bu harika özellikler bir dizi CEO’nun ve garip AB liderlerinin elinden alınıyor.


Keyif veren özellikler

BMW’nin renkli baş üstü görüntüleme özelliği daha da ileriye taşındı. Surround ses sistemi ve 10 cihaza kadar WiFi desteği de var.


Dikkatle yapılan aero çalışmalarıyla 5-serisi’nin sürüklenme etkisi yüzde 10 oranında düşerek rüzgar direnci 0.22 Cd’ye indi. Gövde altında yapılan değişiklikler ve böbrek ızgaranın arkasına aktif hava kanatçıklarının adapte edilmesiyle de buna katkı sağlandı. G30’un alt yapısı alüminyum, magnezyum ve yüksek dayanımlı çelikten oluşuyor. Modele göre 100 kg’ye kadar ağırlık tasarrufu yapılıyor. Gövde ve burulma rijitliği artan otomobil, 7’nin karbon destekli parçalarını kullanmıyor. Kaput, tavan, bagaj kapağı ve kapılar alüminyum; kapıların her biri 6 kg civarında. Magnezyum ise, çeliğin yerini alarak 2 kg kadar tasarruf sağlıyor. Mekanik parçalarda da ağırlık tasarrufu sağlanmış. Elektronik park freninin arka kaliperlere adapte edilmesiyle bir başka 2 kg tasarruf elde edilmiş. BMW, bagaj kapağının astarında doğal fiber elyaf kullanılmasıyla 500 gram tasarruf yaptığını söylüyor. Bu, kullanıcının havalı ve büyük saatinin ağırlığını telafi edecektir.


Yükseklik ve aks aralığı 10 mm artsa da, yeni 5-serisi 32 mm daha geniş ve 36 mm daha uzun. Bu sayede kabinde önemli geliştirmeler yapılmış. Baş mesafesi önde ve arkada artırılmış, dize mesafesi 10 mm artarken bagaj 10 litre daha fazlasını sunarak 530 litreye çıkmış (yine de E-sınıfından 10 litre daha az). BMW aynı zamanda arkada konforun da arttığını ve kapı ceplerinin bir litrelik şişeleri taşıyabileceğini belirtiyor. Ayrıca arka koltuklara üç çocuk koltuğu sığabiliyor.


Bir dizi yeni motor da olacak. Benzinliler çift salyangozlu turbolara sahip olacak. Dizeller ise daha yüksek basınca sahip common rail yakıt enjeksiyonuyla daha yüksek performans ve yakıt ekonomisi sağlayacak. 530i, 249 bg ve 350 Nm tork üreten 2.0 litre dört silindir üniteyi kullanacak. Emisyon oranları yüzde 11 düşerek 126 g/km olurken ortalama tüketimi 5.4 lt/100 km oldu. 520d ED de etkileyici rakamlarla dikkat çekiyor: 0-100 km/s hızlanması 7.5 saniye, 3.9 lt/100 km tüketimi var ve 102 g/km emisyona sahip.Car / Seçilmiş İçerikler

İLK SÜRÜŞ
Temmuz & Ağustos 2017

İLK SÜRÜŞ

Hız canavarı! Ford’un yola çıkması ve yasal yarış otomobilinin pahalı olması konusunda endişe duymay...


Car Sayılar