SİZİN ANNELİK MODELİNİZ HANGİSİ?

Bebek Muhabbeti / Mayıs 2017

Annelik modelinizin çocuğunuzun davranışlarına ve gelecekte karakter gelişimini nasıl etkileyeceğini biliyor musunuz? Acıbadem International Hastanesi’nden Uzman Psikolog Sena Yücesan, annelik modellerini dörde ayırıyor ve çocuklar üzerindeki etkileri konusunda önemli uyarılarda bulunuyor.

Anne olmak birçok kadının hayatını temelden etkiliyor. Tüm hayat düzeninde gerçekleştireceğİ değişikliklerin yanı sıra kimi zaman davranış şeklinde de farklılıklar görülebiliyor. Peki, çocuğunuzla nasıl iletişime geçiyorsunuz? Çocuğunuzun sergilediği davranışlara vermiş olduğunuz tepkiler üzerine bugüne kadar hiç düşünmediyseniz, şimdi sizden kendinizle baş başa olacağınız kısa bir süre istiyoruz. 

Çocuğunuzla iletişim kurarken anlayabileceği her konuda onun fikrini alıp, görüşlerine değer verdiğinizi hissettiriyor musunuz? Yoksa daha çok “Çünkü ben öyle istiyorum, ben senin annenim”, “Bunu yapmak zorundasın” türünden cümleler mi kullanıyorsunuz? Ya da çocuğunuzu hayal kırıklığına uğratmak istemediğiniz için her istediğine izin veriyor, onun ruh haline göre asla yapmaması gereken bir şeyi bile yapmasına ses çıkarmıyor musunuz? Tüm bunlar bir yana çocuğunuz size ihtiyaç duyduğunda, her seferinde kendinizi çeşitli mazeretlerinizi anlatarak neden o anda onun yanında olamadığınızı açıklarken mi buluyorsunuz? Dahası onun ihtiyaçlarına, okuldaki deneyimlerine, arkadaşlık ilişkilerindeki durumlara ya da nerede ne yaptıklarına karşı ilgisiz misiniz? İşte bu davranış modelleri, sizin hangi tip anne olduğunuzu bilimsel olarak ortaya koyan işaretler. 

Peki, bilimsel olarak tanımlanan bu 4 annelik modeli, çocuğunuzun hem bugününü hem geleceğini nasıl etkileyebiliyor? Acıbadem International Hastanesi’nden Uzman Psikolog Sena Yücesan, Anneler Günü kapsamında yaptığı açıklamada önemli uyarılarda bulunuyor. 


Bebek Muhabbeti / Seçilmiş İçerikler


Bebek Muhabbeti Sayılar