Zihinsel Hazırlık ile Ona Değerli Olduğunu Hissettirin!

Bebeğim ve Biz / Şubat 2017

DAHİL OLDUKLARI HER OLAYA ÇOCUKLARI ZİHİNSEL OLARA K HAZIRLAMAK; BENLİK ALGISI, ÖZSAYGI VE ÖZGÜVEN İÇİN ÇOK GEREKLİ!

Ailece parka, sinemaya, arkadaş toplantılarına, tatile veya bir akraba ziyaretine gitmeye karar verirken, çocuğunuzun da fikrini alıyor musunuz? Yoksa gitmek istememe ve buna eşlik eden ağlamaları görmezden mi geliyorsunuz? Aslında farkında olmadan uyguladığınız bu davranış, çocuğunuzun benlik algısının gelişmemesine ve kendini değersiz hissetmesine zemin hazırlıyor. “Ebeveyn olarak çocuğunuza nasıl davranırsanız ve hissettirirseniz, çocuk da aynada kendine baktığında, ebeveyninin gördüğü kendisini görecektir.” diyen Uzman Klinik Psikolog İrem Alişanoğlu Polat’a göre zihinsel hazırlığın ilk temellerini daha hamileyken atmak da oldukça önemli!

Zihinsel hazırlık anne karnında başlar!

 Zihinsel hazırlık denen olgu; çocuğun yeni bir sürece ya da yeni bir etkinliğe başlamadan önce bilgilendirilmesi, onayının alınması ya da fikrinin sorulması anlamına gelir. Aslında çocuğu zihinsel olarak hazırlama süreci de hamilelik dönemi itibariyle başlar. Anne-babanın 9 ay boyunca bebekle konuşması, planlarını anlatması ve onu aralarına beklediklerini söylemesi duygusal bağı daha da kuvvetlendirecektir. Doğduktan sonra da çocuğu adım adım bilgilendirmek de önemlidir. Belki çocuk dilsel olarak algılamayacaktır, ama ses tonundaki duyguları fark edecektir

Zihinsel hazırlık yaparken nelere dikkat edilmelidir?

 Zihinsel hazırlık yaparken zamanlama çok önemlidir. Bu süreçte çocuğun anlayabileceği şekilde gerçekçi açıklamalar yapmak, fikrini sormak, rızasını almak ve seçenekler sunmak gerekir. Bazen ufak bir açıklamanın çocuğa yettiği düşünülür, ama kimi zaman da yetmez. Böyle durumlarda, çocuk detaylı sorular soracak, süreci tekrarlayacak veya çizdiği resimlerle bunu dışa vuracaktır. O anlarda çocukları  yol göstericiliğine izin verilmelidir.


Bebeğim ve Biz / Seçilmiş İçerikler


Bebeğim ve Biz Sayılar