Yetenek tablosu

Baby & You / Ağustos 2017

Biricik bebeğiniz doğduğu ilk andan itibaren çevresini dikkatle izler ve taklit etmeye başlar. Sizi kokunuzdan ve sesinizden tanır, memnuniyetini ya da rahatsızlığını belirtir, hayatındaki rolünüzü keşfetmeye başlar. İçgüdüsel olarak birçok yeteneğe sahip olan bebeğinizin yeteneklerini keşfedin…

0 – 6 ay

Miniğiniz dünyaya geldiği ilk günden itibaren, diğer insanların hissettiklerini anlamada da uzman. Sizi kokunuzdan tanır ve sütünüzün kokusunu diğer annelerden ayırt eder. Yüz ifadenizi de taklit ettiğini biliyor muydunuz? Sesinizi tanır ve çıkardığınız sesleri de taklit etmeyi dener. Davranışlarının etrafındakileri etkilediğini anlar yani o ağladığında sizin onun yanında belirmenizin şifresini çözmüştür. Siz konuştukça karşılık verir, hayattaki rolünüzü keşfetmeye başlar. Bebekler konuşmaya başlamadan önce elleriyle iletişim kurmayı başarabilir. Sizin mutlu ifadeleriniz onu da mutlu eder.

6 – 12 ay

Bebekler içgüdüsel olarak temel matematik becerilerine sahiptirler ve yetişkinlere oranla yüzleri ve kişileri daha iyi tanırlar.

Henüz kendi burunlarının dahi yerini bilemezken diğer insanların yüzlerini çok iyi tanımaları ve hafızalarına kazımaları uzmanları bile şaşırtıyor. Bu dönemde memnuniyet ve rahatsızlıklarını ifade etmek için sesler çıkarırlar. Sizi ve kullandığınız dili iyice öğrenmeye başlarlar. Sesteş kelimeler de öğrenmeye başladıkları yeni şeyler arasındadır. Örneğin “At” dediğinizde bunu hayvan olarak mı yoksa fiil olarak mı kullandığınızı ayırt edebilir. Etrafındaki kişileri izleyerek objelerle neler yapıldığını öğrenmeye başlar; kaşığıyla çorbasını karıştırmaya çalışması bu yüzdendir. Artık kendi oyuncaklarını da tanımaya başlayacaktır. Tekerlekli oyuncaklar oldukça ilgilisini çeker.


Baby & You / Seçilmiş İçerikler


Baby & You Sayılar