Zarafet ve Yetenek

Baby & Kids / Mayıs 2021 Özel Sayı

dupduru bir güzelliği var.Evet, yanlış duymadınız kendisi ekranların sevilen oyuncusu Alina Boz’un annesi ve aynı zamanda çok başarılı bir fotoğrafçı. Ekip olarak güzelliğine ve yeteneğine hayran kaldığımız Olga Boz ile mesleği, anneliği ve hazır kendisini bulmuşken Alina’nın çocukluğuna dair keyifli bir sohbet gerçekleştirdik…
Röportaj Çiğdem Karakuzu

‘‘Anne olmak mutluluktur. Mutluluk ise çocuğunla gurur duymaktır. Sorumluluk sahibi olmak ve kendi ailenin kayda değer bir devamı olduğunu bilmektir.’’
-Olga Boz

Sizi tanıyabilir miyiz?

Rusya’da doğdum ve yaşadım, eğitimimi ekonomist olarak tamamladım. Çocukluğumdan beri sanata karşı bir çekim hissediyordum.Okul yıllarında herkes gibi ben de ilgi alanlarımı besleyen çeşitli kurslara katıldım.Müzik okulunda 3 yıl süren bir akordeon eğitimini tamamladım. Her zaman resim yapmayı öğrenmek istemişimdir, öğrenemedim.Fakat kadere fotoğraf makinem olduğu için müteşekkirim, onun sayesinde ışık ve gölge çalışmamı yansıtabiliyorum.

Fotoğrafa olan ilginiz ne zaman ve nasıl başladı?

Fotoğraf yolculuğum çocukluğumda başladı, o zamanlar filmli kameram vardı. O kameraya arkadaşlarımla seyahat hikâyelerimizi çekerdik. Bu sürecin en mistik ve en ilginç yanı çekilen karelerin baskıya girmesiydi. Fotoğraf sanatını sevdikten sonra onu hayatınızdan çıkarmanız imkânsızdır. İstanbul’a taşınmadan önce sanat müzesinde ekonomisttim ve bu işten ayrılmayı düşünmüyordum.Ancak hayat bize birden fazla yol sunar ve elbette İstanbul’a taşınınca, bu zıtlıklar şehrinde kamerayı yeniden ele almamak olmazdı…

Ne tarz çekimler yapıyorsunuz?

Talebe göre değişiyor. Konsept çekimlerin yanı sıra düğün, nişan ve aile çekimleri ağırlıklı olarak çalışma alanlarım. Aynı zamanda bir kaç marka için de stüdyomda lookbook ve dekupe çekimleri yapıyorum.

Çocuklar ile yaptığınız çekimlerde iletişim kurarken nelere dikkat ediyorsunuz?

En ilginç fotoğraf çekimleri elbette çocuklarla gerçekleştirilenler. Çocukları 3 ve üzeri yaştan itibaren çekmeye başlıyorum. Bu yaştan itibaren çocuklar artık birer birey, kendi fikirleri var, doğallar, rol oyunlarını seviyorlar ve suni olmayan duygular sergiliyorlar.Bu sebeple bu tarz çekimlerde oyunlar oynuyoruz.

Bunlar elbette sahnelenmiş fotoğraf çekimleri oluyor ve bir çocuğa bir düşüncemi söylediğimde, üç ila beş saniye içinde gerçek bir duygunun ortaya çıkması gerektiğini ve onu o karede yakalamak için yaklaşık bir saniyem olduğunu biliyorum.

Çocuklarla çalışırken ebeveyn olmanızın avantajları var mı?

Elbette vardır. Çocuklarımla iletişimim her zaman çok iyi oldu. Çünkü onları her zaman dinledim. Çocuklarla etkili bir iletişim kurmak istiyorsanız öncelikle onları dinlemelisiniz. Bunu işimde de kullanıyorum. Önce onları dinlediğim için ne istediklerini ya da neyi istemediklerini anlayabiliyorum. Bu da çalışmalarımız sırasında işimi kolaylaştırıyor.

Pandemi döneminde stüdyonuzda faaliyet devam ediyor mu? Covid-19 ile ilgili almış olduğunuz önlemler neler?

İlk dalga başladığında fotoğraf stüdyosu kapalıydı. Bakanlıktan gelen kurallar çerçevesinde faaliyetimize en üst seviye de hijyen önlemlerimizi alarak devam ediyoruz.

Sizinle birlikte çalışmak isteyen okuyucularımız için detaylı bilgi vermeniz mümkün mü?

Her şey çekim tarzına, konuya ve çekimin yapılacağı lokasyona bağlı. Burada göz önüne alınması gereken bir şey de takım çalışmasıdır (stilist, makyöz, asistan vs.). Bu soruya kesin bir cevap vermek zor açıkçası. Öncelikle stüdyo ile iletişim kurulmalı, ardından tanışma ve çekim gününden önce detayların görüşülmesi gerekir.

Size nasıl ulaşabilirler?

Instagram üzerinden @mutlugunum_ veya @olgaboz hesaplarından bana ulaşabilirler…

Baby & Kids / Seçilmiş İçerikler


Baby & Kids Sayılar